لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

برآورد رسمی: تورم در ترکیه تا پایان سال میلادی به ۶۵  درصد می‌رسد


آرشیو
آرشیو

دولت ترکیه بر اساس یک پیش‌بینی رسمی اعلام کرد که انتظار دارد میزان تورم کل سال جاری میلادی در این کشور به ۶۵ درصد برسد.

این پیش‌بینی نشانه آن است که آهنگ تند افزایش قیمت‌ها در ترکیه همچنان به صورت یک مشکل باقی می‌‌ماند. نرخ تورم ترکیه در ماه ژوئیه به حدود ۸۰ درصد افزایش یافته بود.

به گزارش بلومبرگ،‌ بر اساس برنامه میان‌مدت سه ساله جدید که روز یکشنبه در روزنامه رسمی دولت ترکیه منتشر شد، دولت پیش‌بینی می‌کند که آهنگ رشد قیمت‌ها سال آینده میلادی به حدود ۲۵ درصد برسد. اما در همین گزارش دولتی که یک سال قبل از سال ۲۰۲۲ منتشر شده بود، نرخ تورم سال ۲۰۲۲ تنها ۹.۸ درصد پیش‌بینی شده بود. بانک مرکزی ترکیه در ماه ژوئیه نیز نرخ تورم تا پایان سال ۲۰۲۲ را ۶۰.۴ درصد برآورد کرد اما حالا این رقم را در برآورد تازه حدود ۵ درصد افزایش داده است.

گزارش دولتی ترکیه می‌گوید که کسری حساب جاری این کشور نیز در سال جاری به ۵.۹ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است که با افزایش قیمت انرژی، تخمین زده می‌شود که در سال ۲۰۲۲ میلادی تراز تجاری منفی ۱۰۵ میلیارد دلار باشد.

نظرات نامتعارف اردوغان در حوزه علم اقتصاد باعث شده است که نرخ تورم ترکیه به سطوحی افزایش یابد که آخرین بار نظایر آن در سال ۱۹۹۸ میلادی دیده شده بود. او می‌گوید که با کاهش نرخ بهره بانکی (در شرایطی که کشور تورم بالا دارد) به دنبال رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی است. سیاست‌های اردوغان باعث کاهش شدید پول ملی ترکیه، لیر، و افزایش تورم شده است. اداره آمار ترکیه نیز قرار است روز دوشنبه آمار تورم ماه اوت را منتشر کند.

XS
SM
MD
LG