لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۸

تظاهرات در ترکیه ادامه دارد


اعتراضهای خیابانی ترکیه روز جمعه نیز ادامه یافت. پلیس ترکیه ، پنجشنبه شب، برای پراکندن معترضان ضد دولت در آنکارا از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد.

صدها معترض تلاش کردند برای ابراز نارضایی خود از رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و حزب «عدالت و توسعه» به رهبری وی، در خیابانهای آنکارا راهپیمایی کنند، اما پلیس برای جلوگیری از این تظاهرات از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد.

اعتراض های ضد دولتی دو هفته پیش و هنگامی آغاز شد که پلیس ضد شورش تجمع مسالمت آمیز فعالان محیط زیست در میدان تقسیم در شهر استانبول را سرکوب کرد.

در ادامه اعتراض های ضد دولتی، اوائل صبح روز جمعه اعتراض کنندگان در پارک های شهر استانبول تجمع کردند. فعالان حقوق بشر می گویند ، در اعتراض های ضد دولتی در ترکیه تاکنون بیش از ۵ هزار نفر مجروح و بیش از ۳ هزار نفر بازداشت شده اند.

روز گذشته آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با اشاره به سرکوب تظاهرات مدنی مردم توسط پلیس ترکیه با از سر گیری مذاکرات اتحادیه اروپا با ترکیه، به منظور پیوستن این کشور به اتحادیه مخالفت کرد. قبلاً نیز خانم مرکل از سرکوب اعتراض های ضد دولتی در ترکیه انتقاد و رفتار پلیس با معترضان را شدید توصیف کرده بود.

اگمن باغیش وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا، انگلا مرکل را متهم کرده است که از مسائل داخلی ترکیه به منظور پیشبرد فعالیتهای انتخاباتی خود استفاده می کند.

آقای باغیش گفته است خانم مرکل برای تبلیغات انتخاباتی سپتامبر آینده در آلمان، به جای طرح مسائل داخلی ترکیه، باید به طرح مسائل داخلی کشور خودش بپردازد.

وزارت امور خارجه آلمان روز جمعه سفیر ترکیه در برلین را فرا خواند.
XS
SM
MD
LG