لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

آیین های یادبود سالگرد حمله متفقین به تنگه داردانل برگزار شد


آیین های یادبود سالگرد حمله متفقین به تنگه داردانل برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

در یکصدمین سالروز حمله نظامی متفقین به تنگه داردانل، روز شنبه انبوهی از مقامات و مردم کشورها، از جمله شهروندان استرالیا و زلاند نو در گالیپولی در ترکیه گرد آمدند و خاطره قربانیان را گرامی داشتند.

نبرد گالیپولی، که از آن با عنوان نبرد داردانل نیز نام برده می شود، در جنگ جهانی اول بین نیروهای ائتلاف و دولت عثمانی در گرفت ،بیش از نیم میلیون نفر کشته و زخمی برجای گذاشت.

نبرد صد سال پیش در چنین روزی در چاناق قلعه آناتولی آغاز شد. اغلب قربانیان از سه کشور استرالیا، نیوزیلند، و ترکیه بودند. به همین مناسبت، مقام های این کشور ها از جمله رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه، تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا، و جان کی، نخست وزیر نیوزیلند، در مراسم حضور داشتند.

تونی آبوت گفت: " ما در این محل گرد آمده ایم تا خاطره کسانی را که جانشان رافدای میهنشان کردند گرامی بداریم. عظمت و شان والای از خودگذشتگی آنان فراتر از توصیف ماست. ما آرامش امروز را به رنج و فداکاری آنها مدیون هستیم."

نیروهای بریتانیا نیز در نبرد گالیپولی حضور داشتند و متحمل خسارات زیادی شدند. پرنس چارلز ولیعهد بریتانیا و شاهزاده هری، پسر کوچکتر او نیز در گالیپولی بودند.

پرنس هری گفت: "عشق و خاطره عزیزانی که جان خود را از دست دادند ما را امروز پس از یک قرن به اینجا آورده است تا در کنار گورهایشان بایستیم و خاطره فداکاری هایشان را زنده نگاه داریم."

روز جمعه در استرالیا و نیوزیلند نیز صدها هزار نفر، یاد و خاطره ۱۰ هزار سرباز سپاه مشترک این دو کشور یا انزک- Anzac - را که در نبرد گالیپولی کشته شدند، گرامی داشتند.

سر پیتر کاسگروو- فرماندار استرالیاگفت : « انزک تنها در مکانی نیست که به بازدید آن می روید، یا کتابی که درباره آن می خوانید. روح انزک در تک تک ما زنده است. قهرمانان این نبرد روحیه والای خود را برای همیشه به ما منتقل کردند ."

۲۵ ام آوریل در تقویم ملی استرالیا و نیو زیلند روز انزک شناخته می شود و مهم ترین واقعه ملی هر دو کشور به شمار می رود. در آن روز هزاران سرباز متفقین به قصد تصرف استانبول در گالیپولی پیاده شدند، اما در پی هشت ماه جنگ و تلفات بسیار ناچار به عقب نشینی شدند.

_

XS
SM
MD
LG