لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

پا درمیانی سازمان ملل در حل اختلاف ترکیه و قبرس


پا درمیانی سازمان ملل در حل اختلاف ترکیه و قبرس
پا درمیانی سازمان ملل در حل اختلاف ترکیه و قبرس

سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا از دولت های قبرس و ترکیه خواسته تا در اختلاف شان در مورد حق اکتشاف و بهره برداری از منابع گازی دریای مدیترانه خویشتنداری کنند.

سخنگوی کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از هر دو سوی مناقشه خواست تا هرچه زودتر به توافقی پیرامون بهره برداری مشترک از منابع نفت و گاز دریای مدیترانه دست یابند.

پیش از این، وزیر نیروی ترکیه گفته بود اگر دولت قبرس عملیات حفاری دریایی را آغاز کند، دولت ترکیه نیز به پشتیبانی نیروی دریایی اش عملیات اکتشاف منابع نفت و گاز شرق مدیترانه را آغاز خواهد کرد.

ماه گذشته دولت قبرس اعلام کرده بود به زودی عملیات حفاری برای بهره برداری نفت و گاز در قلمرو دریای مدیترانه را آغاز خواهد کرد. یک شرکت آمریکایی حفاری پیمانکار اجرایی دولت قبرس خواهد بود.

پس از جدایی جامعه ترک نشین قبرس در سال ۱۹۷۴ دولت ترکیه تاکنون از شناسایی دولت یونانی زبان قبرس خودداری کرده است، اما جامعه جهانی دولت نیکوزیا را به عنوان نماینده قانونی قبرس به رسمیت شناخته و قرار است این دولت ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برای نیمه دوم سال ۲۰۱۲ برعهده گیرد. ترکیه تنها کشوری است که دولت خودخوانده بخش ترک نشین قبرس را به رسمیت می شناسد.

XS
SM
MD
LG