لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

آغاز محاکمه رهبران سالمند کودتا در ترکیه


آغاز محاکمه رهبران سالمند کودتا در ترکیه
آغاز محاکمه رهبران سالمند کودتا در ترکیه

محاکمه کنعان اورن و تاسین شاهین کایا ژنرال های بازنشسته ترکیه، بیش از سه دهه پس از آن که آنها کودتایی را که شکنجه، اعدام و ناپدید شدن ها را بدنبال آورد، رهبری کردند، آغاز شده است.

اورن ۹۴ ساله و شاهین کايا ۸۷ ساله هر دو بیمار هستند و در جلسه دادگاه در روز چهارشنبه حضور نداشتند. آنها به جنایت علیه بشریت متهم هستند و در صورت محکومیت ممکن است با حبس ابد روبرو شوند.

صدها معترض در حالی که پرچم های ترکیه را تکان می دادند و اسامی قربانیان را در دست داشتند، در برابر دادگاه در آنکارا تجمع کردند و خواهان اجرای عدالت شدند.

برخی ترک ها در آغاز در پی کودتای ۱۹۸۰ اورن را یک قهرمان دیدند و به او در پایان دادن به جنگ بین گروه های چپگرا و راستگرا که ترکیه را به کشیده شدن به جنگ داخلی تهدید می کرد اعتبار دادند. ولی دیری نگذشت که اورن و دیگر رهبران کودتا پارلمان را بستند، قانون اساسی را بحال تعلیق در آوردند و احزاب سیاسی را منحل کردند.

اما سه سال بعد، وقتی اورن و شاهین کایا قدرت را به یک دولت غیر نظامی بازگرداندند، حدود نیم میلیون نفر دستگیر شده بودند، صدها نفر شکنجه و ۵۰ تن اعدام شده بودند. صد ها ترک دیگر ناپدید شدند.

کنعان اورن بعدا بعنوان نخست وزیر خدمت کرد، و گفته او که «آیا ما باید بجای دار زدن تروریست ها به آنها غذا بدهیم؟» از یاد نرفته است.

یک معترض به خبرنگاران گفت «حالا من می خواهم از او سئوال کنم، آیا باید به شما بجای اعدام سالها در زندان غذا بدهیم؟ »

رجب طیب اردوغان نخست وزیر می گوید دولت او محاکمه را از نزدیک دنبال می کند، و امیدوار است نتیجه بنفع مردم و دمکراسی ترکیه باشد.

XS
SM
MD
LG