لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۸

پس از امضای پیمان، ترکیه ،ارمنستان را برای ناگورنو قره باغ تحت فشار میگذارد


آقای اردوغان در آنکارا گفت خروج سربازان ارمنستان از قره باغ علیا راه را برای تصویب موافقتنامه عادی شدن روابط دو کشور توسط پارلمان ترکیه هموار خواهد کرد

نخست وزیر ترکیه میگوید قبل از آنکه کشورش مرزهای خود را به روی ارمنستان بگشاید بهتر است ارمنستان نیروهای خود را از منطقه جدائی طلب در داخل خاک آذربایجان خارج کند.

رجب طیب اردوغان روز یکشنبه و یک روز پس از آنکه ترکیه و ارمنستان موافقتنامه عادی شدن روابط دو کشور و پایان دادن به خصومتهای صد ساله را امضاء کردند این مطلب را عنوان کرد.

آقای اردوغان در آنکارا گفت خروج سربازان ارمنستان از قره باغ علیا راه را برای تصویب موافقتنامه عادی شدن روابط دو کشور توسط پارلمان ترکیه هموار خواهد کرد. قبل از رسمی شدن پیمان پارلمانهای هر دو کشور باید آن را به تصویب رسانند.

ترکیه در سال ۱۹۹۳ و به نشانه پشتیبانی از آذربایجان که جنگی را برای کنترل بخش ناگورنو قره باغ که اکثر ساکنان آن را ارمنی ها تشکیل میدهند، آغاز کرده بود مرزهای خود را به روی ارمنستان بست.

اختلافات مرزی ترکیه و ارمنستان از کشتار جمعی ارامنه در دوران امپراطوری عثمانی بهنگام و پس از جنگ جهانی اول مایه میگیرد.

ژرژ پاپا اندرو، نخست وزیر یونان که ریاست ادواری سازمان همکاری و امنیت اروپا را عهده دار است روز یکشنبه از اقدام ترکیه و ارمنستان حسن استقبال کرد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز شنبه چندین ساعت را به حل اختلافات و مشکلات آخرین لحظات قبل از امضای پیمان در شهر زوریخ سوئیس گذراند. پس از برگزاری مراسم امضای موافقتنامه ادوارد نعلبندیان وزیر خارجه ارمنستان و همتای ترک وی، احمد داود اوغلو سخنانی ایراد نکردند. در هردو کشور مخالفتهای شدیدی با این پیمان وجود دارد.

ارمنی ها میخواهند که کشتار سالهای ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ بعنوان نسل کشی مورد شناسائی قرار کیرد و بسیاری از کشورها نیز چنین کرده اند. ترکیه به شدت با ادعای نسل کشی مخالفت میورزد و میگوید در اعلام تعداد کشته شدگان ارمنی اغراق شده است و میافزاید به همان تعداد نیز ترکها به هنگام سقوط امپراطوری عثمانی کشته شدند.

به موجب پیمانی که روز شنبه امضاء شد ازکمیسیون مشترکی متشکل از مورخان مستقل و غیر وابسته خواسته شده است تا مسئله نسل کشی را مورد بررسی قرار دهند.

XS
SM
MD
LG