لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

ارمنستان و ترکیه قرار داد صلح امضا کردند


وزیران امور خارجه ترکیه و ارمنستان توافقنامه اخیر را روز شنبه در زوریخ امضا کردند

ارمنستان و ترکیه توافقنامه ای را امضا کرده اند که مناسبات دیپلماتیک دو کشور را پس از یک قرن خصومت بر سر اتهام کشتار ارامنه در جنگ جهانی دوم در دوره حکومت عثمانی، بار دیگر برقرار می کند.

وزیران امور خارجه ترکیه و ارمنستان توافقنامه اخیر را روز شنبه در زوریخ، پس از چند ساعت تأخیر به دلیل اختلاف نظر در مورد آنچه آنها در مراسم خواهند گفت، امضا کردند.

هنگام امضای قرارداد، برخی از شریکان بین المللی ترکیه و ارمنستان حضور داشتند. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و هیلاری کلینتون وزیرامور خارجه آمریکا، که به برطرف ساختن اختلاف کمک کرد، از آن جمله بودند.

پس از امضای قرارداد، حاضران در اتاق کف زدند و وزیران امور خارجه دو کشور با یکدیگر دست دادند. اما هیچکدام نظری ابراز نداشتند.

این قرارداد به یک قرن خصوت بین دو کشور بر سر کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول در حکومت عثمانی پایان خواهد داد و در صورتی که تصویب شود، مناسبات دیپلماتیک را بر قرار خواهد ساخت و مرز دو کشور را باز خواهد کرد.

اما تحلیلگران می گویند مخالفت شدید داخلی در ارمنستان و ترکیه احتمالاً روند تصویب قرارداد در پارلمان های دو کشور را کند خواهد کرد.

ارمنستان می خواهد کشتار ارامنه بعنوان نسل کشی شناخته شود، عنوانی که ترکیه آن را قویاً رد می کند.

این قرار داد پیشنهاد می کند کمیسیون مشترکی از مورخان مستقل تشکیل شود تا مسأله نسل کشی را بررسی کند. برخی از کارشناسان می گویند چنین اقدامی امتیازی به ترکیه است زیرا هیأت تحقیق مسأله ای را که ارمنستان می گوید قبلاً تأیید شده است، دوباره مطرح خواهد ساخت.

اختلاف جاری ارضی بین ارمنستان و آذربایجان، متحد ترکیه نیز می تواند کوشش برای عادی سازی مناسبات ارمنستان و ترکیه را پیچیده کند.

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان روز جمعه گفت مذاکرات او با رئیس جمهوری ارمنستان بر سر ناحیه مورد اختلاف قره باغ علیا، شکست خورده است.

XS
SM
MD
LG