لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

گزارش: عادی سازی مناسبات جمهوری آذربايجان و ترکيه با ارمنستان


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا امروز، شنبه، هنگام امضای پيمان تاريخی عادی سازی مناسبات ترکيه و ارمنستان در زوريخ، حضور خواهد داشت

الهام علی اوف، رئيس جمهوری آذربايجان، ديدار و گفتگو با رئيس جمهوری ارمنستان را بر سر قره باغ عليا بی فرجام ارزيابی کرده و افزود: «هردوطرف نتوانستند بر سر مسائل کليدی به توافقی دست يابند.»

اما سرگئی لاوروف، وزيرامورخارجه روسيه، با ابراز خشنودی از همکاری دو کشور، پس از اين ديدار گفت: «حل مشکل قره باغ عليا ميان آذربايجان و ارمنستان راهگشای پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپاست.»

گفتگوهای سرژ سرکيسيان رئيس جمهوری ارمنستان با الهام علی اوف، همتای آذربايجانی خود برسر مشکل قره باغ عليا به ابتکار سفير آمريکا در جمهوری مولداوی صورت گرفت تا ديدار رئيس جمهوری ارمنستان و ترکيه در زوريخ سويس، موفقيت آميز شود.

گفته می شود ترکيه متحد خود يعنی جمهوری آذربايجان را ترغيب به همکاری و توافق با جمهوری ارمنستان کرده تا امکان حل مشکل ارمنستان و ترکيه برای هميشه حل شود تا راه برای عضويت اين کشور در اتحاديه اروپا فراهم آيد. اما مردم ايروان، پايتخت ارمنستان در مخالفت با امضای پيمان دوستی و همکاری اين کشور با ترکيه دست به تظاهرات زدند.

يکی از رهبران حزب داشناک، حزب مخالف دولت گفت: «تظاهرات امروز هشداری به رئيس جمهوری ارمنستان است تا قرارداد با ترکيه را امضا نکند. زيرا اين قرارداد منافع ترکيه را تامين می کند و از منافع ارمنی ها در آن خبری نيست.»

اما الهام علی اوف؛ رئيس جمهوری آذربايجان در گفتگو با تلويزيون آن کشور گفت: «گاهی اوقات می شنويم که راه برای عادی شدن روابط ميان ترکيه و ارمنستان فراهم آمده و مرزهای قره باغ عليان نيز برداشته خواهند شد. من باور به چنين چيزی ندارم. من فکر می کنم عادی سازی روابط ميان ترکيه و ارمنستان پيش از حل قره باغ صورت خواهد گرفت اما حل اين مشکل نياز به زمان دارد.»

اما هردو رهبر آذربايجان و ارمنستان در جريان ديدارهای مولداوی با ديميتری مدوديف به نشانه آغاز همکاريها عکس يادگاری گرفتند. با اين همه، هردو طرف ابراز اميدواری کرده اند ديدار زوريخ سازنده باشد.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا امروز، شنبه، هنگام امضای پيمان تاريخی عادی سازی مناسبات ترکيه و ارمنستان در زوريخ، حضور خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG