لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

وزیر امور خارجه ترکیه از امضای قرار داد با ارمنستان خبر می دهد


وزیر امور خارجه ترکیه از امضای قرار داد با ارمنستان خبر می دهد
وزیر امور خارجه ترکیه از امضای قرار داد با ارمنستان خبر می دهد

افزایش امکان بستن قرار دادی بین ترکیه و ارمنستان بسیاری از ارامنه را که با برقراری ارتباط با ترکیه مخالف هستند خشمگین کرده است

وزیر امور خارجه ترکیه می گوید او تردید ندارد که توافقی برای عادی سازی مناسبات با ارمنستان امضا خواهد شد.
«احمت داووت اوغلو» این موضوع را روز پنجشنبه اعلام کرد، اما جزییاتی ارائه نداد و گفت میانجی های سویسی بزودی زمان و تاریخ امضای توافقنامه را اعلام خواهند کرد.
قرار داد که برقراری مناسبات دیپلماتیک و گشودن مرزهای مشترک دو کشور از جمله هدف های آن است، باید به تصویب پارلمان های دو کشور برسد. با این حال احتمال می رود با مخالفت شدید قانونگذاران روبرو شود.
ترکیه مرز با ارمنستان را در سال ۱۹۹۳ به نشانه همدردی با آذربایجان بست. در آن زمان آذربایجان با جدایی خواهان در سرزمین انشعابی قره باغ علیا، که از حمایت ارمنستان برخوردار بودند، می جنگید.
کوشش های ترکیه برای عادی سازی مناسبات با ارمنستان، ممکن است اختلاف ارضی را پیچیده کند.
وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد جلسه بین رهبران ارمنستان در مولدووا در روز پنجشنبه بسوی حل مناقشه قره باغ علیا پیشرفت کند.
افزایش امکان بستن قرار دادی بین ترکیه و ارمنستان بسیاری از ارامنه را که با برقراری ارتباط با ترکیه مخالف هستند خشمگین کرده است.
یکی از بزرگترین مسائل باقیمانده بین دو کشور ادعای ارامنه است که که ترک های عثمانی در اوایل قرن بیستم علیه ارامنه مرتکب قوم کشی شدند. ترکیه این ادعا را رد می کند.

XS
SM
MD
LG