لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

ترکیه پروتکل های مناسبات با ارمنستان را به پارلمان تسلیم می کند


کمیته امور خارجه پارلمان باید آنها را پیش از آن که در جلسه کامل پارلمان به رای گذاشته شود، تصویب کند

دولت ترکیه دو پروتکل برای برقراری مناسبات دیپلماتیک با ارمنستان و گشودن مرز دو کشور به پارلمان ارائه داده است. پروتکل ها که در اوایل ماه جاری امضا شد، برای آن که به اجرا در آید باید تصوب پارلمان برسد.

کمیته امور خارجه پارلمان باید آنها را پیش از آن که در جلسه کامل پارلمان به رای گذاشته شود، تصویب کند.

در بحث های پارلمانی، برخی از قانون گذاران مخالف از توافقنانه ها انتقاد کردند، و گفتند آنها خطر بیگانه ساختن آذربایجان را افزایش می دهند.

آذربایجان می ترسد حمایت ترکیه را در اختلاف با ارمنستان بر سر منطقه انشعابی قره باغ علیا از دست بدهد.

وزیر امور خارجه ترکیه تکرار کرد که آنکارا در این اختلاف در کنار باکو خواهد ایستاد و گفت تمامیت ارضی آذریایجان همانند تمامی ارضی ترکیه مهم است

دولت ترکیه گفته است تصویب قراردادها با ارمنستان به پیشرفت در مذاکرات درباره قره باغ علیا بستگی خواهد داشت – ارمنستان چنین ارتباطی را رد می کند.

دفتر الهام علی اوف، رییس جمهوری آذربایجان، می گوید عبدالله گل، رییس جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه در یک مکالمه تلفنی قول داد تا زمانی که مساله قره باغ علیا حل نشود، ترکیه مناسبات با ارمنستان را عادی نخواهد ساخت.

ترکیه مرز خود با ارمنستان را در سال ۱۹۹۳ در همبستگی با آذربایجان بست.

هدف از پروتکل ها این است که به یک قرن خصومت بین دو کشور، که از کشتار جمعی ارامنه به وسیله ترک های عثمانی در جریان جنگ جهانی اول ناشی می شود، پایان داده شود. ارامنه می خواهند آن کشتار به عنوان نسل کشی شناخته شود، ترک ها این توصیف را قویا رد می کنند.

XS
SM
MD
LG