لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

شمار کشته شدگان زلزله در ترکیه از ۵۳۰ تن فراتر می رود


شمار کشته شدگان زلزله در ترکیه از ۵۳۰ تن فراتر می رود
شمار کشته شدگان زلزله در ترکیه از ۵۳۰ تن فراتر می رود

در ترکیه، ناجیان مردی را چهار روز پس از زمین لرزه ویرانگر در شهر ارچیش از زیر آوار بیرون کشیده اند، اما امید به یافتن بازماندگان دیگر در حالی که برف و سرما از کوشش های نجات جلوگیری می کند، کمرنگ می شود. روز چهارشنبه سه نفر نجات داده شدند.
زمین لرزه که ۷/۲ درجه ریشتر شدت داشت بیشتر بخش های جنوب شرقی کشور را درهم کوبید. مقامات در تلاش هستند برای هزاران قربانی زلزله که بی خانمان شده اند و با باران و برف دست و پنجه نرم می کنند، سرپناه فراهم آورند.
بگفته مقامات، شمار کشته شدگان زمین لرزه یکشنبه به ۵۲۳ تن بالا رفته است و دست کم ۱۶۵۰ نفر مجروح شده اند. آنها انتظار دارند در حالی که اجساد بیشتری از زیر آوار بیرون کشیده می شود رقم جانسپردگان افزایش پیدا کند.

آنکارا در آغاز فقط از ایران و آذربایجان، که هم مرز منطقه آسیب دیده هستند، کمک قبول کرد. اما حالا از کشورهای دیگر درخواست کمک کرده است. برخی از کمک های بین المللی، شامل چادر، لباس و غذا، هم اینک به ترکیه رسیده است. نخستین هواپیمای اسراییلی حامل قطعات خانه های پیش ساخته روز پنجشنبه وارد ترکیه شد.
بسیاری از آسیب دیدگان شکایت دارند که دولت برای توزیع کمک به اندازه کافی شتاب نمی کند. برخی علیرغم ساعت ها انتظار در صف های طولانی قادر نشده اند چادر یا سرپناهی بدست آورند. بسیاری ناچار شده اند با پتو در نزدیکی آتش در هوای آزاد بخوابند. دیگران خوش شانس تر بوده اند.
گزارش ها حاکی است بعضی از افراد چادرهای اضافی بدست می آورند و آنها را می فروشند. سازمان هلال احمر ترکیه گفت روز چهارشنبه ۱۷ کامیون غارت شدند.
فدراسیون بین المللی صلیب سرخ می گوید شاخه آن در ترکیه در تلاش است به بازماندگان کمک برساند، و تاکنون بیش از ۷۲۰۰ چادر، ۲۲ هزار تخته پتو و نیز اجاق، غذا و آب آشامیدنی توزیع شده است.

XS
SM
MD
LG