لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۷

ترکیه و ایران برنامه های مشترکی را علیه شورشیان کرد اعلام می کنند


ترکیه و ایران برنامه های مشترکی را علیه شورشیان کرد اعلام می کنند
ترکیه و ایران برنامه های مشترکی را علیه شورشیان کرد اعلام می کنند

ارتش ترکیه به هجوم هوایی و زمینی عیله ستیزه گران کرد در شمال عراق ادامه می دهد، در همین حال آنکارا سعی دارد حمایت ایران را از نبرد با شورشیان بدست آورد.
علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در آنکارا با احمت داووت اوغلو همتای ترک خود ملاقات کرد، و هردو برنامه هایی را برای همکاری علیه حزب کارگران کردستان - پ کا کا - و شاخه ایرانی آن - پژاک - اعلام کردند.
صالحی گفت دو گروه «مشکلاتی مشترک» برای دو کشور هستند و هردو نیاز دارند علیه آنها جدی تر همکاری کنند.
داووت اوغلو گفت ترکیه و ایران، از حالا به بعد، با یکدیگر کار خواهند کرد تا آنچه او آنرا «این تهدید تروریستی» نامید از بین برود. هنوز روشن نیست که چه اقدام مشترکی دو کشور قصد دارند علیه شورشیان انجام دهند.
ترکیه حمله علیه ستیزه گران کرد را پس از کشته شدن ۲۴ سرباز در یک سلسله حملات پ کا کا در روز چهارشنبه آغاز کرد. ترکیه می گوید عملیات گسترده زمینی و هوایی در طرف ترکی مرز با عراق، در منطقه «کوکورچا» در ترکیه جریان دارد.
اما ارتش در بیانیه ای در وب سایت خود گفت برخی از عملیات در «چند منطقه» در شمال عراق صورت می گیرد.
عراق روز پنجشنبه حملات شورشیان را محکوم کرد و همچنین قول داد با آنکارا برای جلوگیری از تکرار آنها کار کند.
شورشیان کرد از سال ۱۹۸۴ در کمپینی برای خودمختاری در جنوب شرقی ترکیه را که اکثر جمیت آن کرد هستند درگیر بوده است. تاکنون بیش از ۴۰ هزار تن کشته شده اند. ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا پ کا کا را یک گروه تروریستی تلقی می کنند.

XS
SM
MD
LG