لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۶

بمباران مواضع شورشیان کرد


اردوغان نخست وزیر ترکیه حمله جنگنده ها و هلیکوپترها به مواضع پ.کا.کا. در خاک عراق را در چارچوب قوانین بین المللی عنوان کرد. ۱۹ اکتبر ۲۰۱۱
اردوغان نخست وزیر ترکیه حمله جنگنده ها و هلیکوپترها به مواضع پ.کا.کا. در خاک عراق را در چارچوب قوانین بین المللی عنوان کرد. ۱۹ اکتبر ۲۰۱۱

ارتش ترکیه عملیاتی علیه شورشیان کرد در شمال عراق را آغاز کرده است. این عملیات ساعاتی پس از آن که شورشیان در جنوب شرقی ترکیه نزدیک مرز عراق ۲۴ سرباز را کشته و ۱۸ تن را زخمی کردند، انجام شد.

گزارش های خبری به نقل از مقام های ترکیه حاکی است در حالی که بمب افکن ها هدف هایی را در عراق می کوبند و هلیکوپترها سربازان را به منطقه می برند، دست کم ۲۰ شورشی نیز کشته شده اند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که سفر به قزاقستان را لغو کرد، حمله جنگنده ها و هلیکوپترها به مواضع پ.کا.کا. در خاک عراق را در چارچوب قوانین بین المللی عنوان کرد.

مقام های ترکیه می گویند شورشیان حزب کارگران کردستان – پ کا کا - روز چهارشنبه پایگاه های نظامی در دو ناحیه در استان حکاری را زیر آتش گرفتند. عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه به خبرنگاران گفت «انتقام چنین حملاتی بزرگ خواهد بود.»

در واکنش جهانی به حمله ها، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا حمله ها را یک حمله تروریستی گستاخانه نامید و آن را محکوم کرد و گفت ایالات متحده به همکاری با دولت ترکیه که برای شکست دادن پ کا کا فعالیت می کند ادامه خواهد داد. کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمله ها را شرم آور نامید و بر ادامه حمایت اتحادیه از ترکیه در نبرد با تروریسم تاکید گذاشت و گفت کشورهای عضو اتحادیه اروپا پ کا کا را همچنان یک سازمان تروریستی می بینند.

در عراق، مسعود بازرانی رییس اقلیم کردستان عراق حمله ها را عملی جنایتکارانه نامید و محکوم کرد. بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرده و می گوید غیر قابل قبول است که از خاک عراق برای حمله های مرزی علیه کشورهای همسایه استفاده شود. او ترکیه و عراق را تشویق کرد برای یافتن یک راه حل صلح آمیز به گفتگو بنشینند.

هفته گذشته، ترکیه از عراق خواست شورشیان کرد را از حمله به خاک آن کشور بازدارد و اعلام کرد ترکیه شکیبایی خود را از دست می دهد. احمد داوداغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت آمریکا مصمم است تهدید شورشیان در شمال عراق را از بین ببرد.

پ کا کا در هفته های اخیر بر حمله های خود علیه نیروهای ترکیه شدت بخشیده است. نیروهای ترکیه نیز با افزایش شمار حمله های هوایی بر پایگاه های شورشیان در شمال عراق به آن حمله ها پاسخ داده است. در ماه اوت، ارتش ترکیه گفت نزدیک به ۱۶۰ شورشی در حمله های هوایی و زمینی مرزی کشته شده اند.

دولت ترکیه گام هایی جهت تامین درخواست های کردها و اقلیت های دیگر برای حقوق بیشتر برداشته است. اردوغان نخست وزیر ترکیه بر اصلاح قانون اساسی که در سال ۱۹۸۲ که دولت نظامی بر سر کار بود، تاکید گذاشته است. این اقدام برای پرداختن به تقاضاها مهم است، اما رهبران کرد می گویند قانون اساسی جدید باید کردها را به عنوان یک عنصر مشخص شناسایی کند و به آنان خودمختاری بدهد.

ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان را یک سازمان تروریستی تلقی می کنند.

XS
SM
MD
LG