لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

ترکیه و دیپلماسی نه شرق و نه غرب


ترکیه و دیپلماسی نه شرق و نه غرب
ترکیه و دیپلماسی نه شرق و نه غرب

وزارت امورخارجه آمریکا می گوید داود اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه که در واشنگتن به سر می برد، در دیدار با هیلاری کلینتون همتای امریکایی خود در باره مسایل منطقه ای از جمله پرونده هسته ای ایران و همچنین مدارکی که گفته می شود از سفارت آمریکا در آنکارا به دست ویکی لیکس رسیده، گفتگو کرده اند.
به تازگی وب سایت ویکی لیکس اسناد جدیدی در مورد سیاست خارجی آمریکا منتشر کرده که در میان آنها ۷۹۱۸ سند از اسناد طبقه بندی شده سفارت آمریکا در آنکارا به چشم می خورد. ترکیه از انتشار این اسناد عصبانی به نظر می رسد.
وزیر امورخارجه ترکیه پس از ملاقات با همتای آمریکایی خود در سخنانی درجمع خبرنگاران گفت کشورش همکاری استراتژیک خود با واشنگتن را همچنان حفظ خواهد کرد. سخنانی که از سوی وزیر خارجه آمریکا نیز مورد تایید و استقبال قرار گرفت. در حالی برخی ناظران معتقدند که انتشار اسناد جدید در وب سایت ویکی لیکس می تواند این روابط را تحت الشعاع قرار دهد. مدارکی که ارزیابی بی پرده از دولتمردان ترکیه از جمله داود اوغلو را نشان می دهد. در یکی از اسناد تصریح شده وزیر امورخارجه ترکیه درک درستی از سیاست خارجی کشورش ندارد.
داود اوغلو همچنین دوشنبه شب در انستیتوی «بروکینگز» تحت عنوان «چشم انداز سیاست خارجی ترکیه» به ایراد سخنرانی پرداخت. وی گفت «کشورش خواهان روابط مسالمت آمیز و دوستانه با همه کشورهای جهان است و از همین رو به صلح و امنیت در منطقه اهمیت قائل است. وزیر امورخارجه ترکیه همچنین تاکید کرد که این دیپلماسی نه نگاه به غرب است و نه نگاه به شرق.»
داود اوغلو در رابطه با پرونده هسته ای ایران هم گفت« ما مخالف وجود هر قدرت اتمی در منطقه هستیم مشروط بر آن که در چارچوب یپمان منع گسترش سلاح های هسته ای و قوانین اژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت کنند. وی در پاسخ به پرسشی پیرامون رأی منفی ترکیه به قطعنامه تحریم شورای امنیت سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران هم گفت« ما برای جلوگیری از تنش نظامی در منطقه که به اقتصاد ترکیه لطمه وارد می کند مخالف اعمال تحریم علیه تهران هستیم.»
داود اوغلو در حمایت از فلسطینیان نیز تصریح کرد که بدون حل مساله فلسطین صلح در خاورمیانه یرقرار نخواهد شد. وی در عین حال اضافه کرد «آنکارا در راه صلح اسراییل با کشورهای منطقه بسیار تلاش کرده و تنها کشوری است سابقه فشار بر یهودیان نداشته و هرگز علیه اسراییل وارد جنگ نشده است.»
وزیر امروخارجه ترکیه همچنین موفقیت و رونق اقتصادی اخیر کشورش را مدیون سیاست خارجی سال های اخیر دولت اردوغان خواند.

XS
SM
MD
LG