لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۰

معترضین ترکیه هشدار اردوغان را رد کردند


معترضین ترکیه "هشدار نهایی" نخست وزیربرای تخلیه پارکی در مرکز استانبول را رد کرده اند و می گویند آنجا را ترک نخواهند کرد.

رجب طیب اردوغان روزپنجشنبه از معترضین خواست از میدان تقسیم و پارک چسبیده به ان خارح شوند و هشدار پلیس ظرف ۲۴ ساعت تمام "مزاحمان" را بیرون خواهد کرد.

اما، به گزارش خبرگزاری فرانسه، نمایندگان هزاران نفر که در پارگ گزی چادر زده اند، پیشسنهاد اردوغان را برای خروج از آنجا دربرابرهمه پرسی درباره برنامه توسعه میدان رد کردند و در بیانیه ای گفتند آنها با تمام درخواست ها و کیسه های خواب خود در پارک باقی خواهند ماند.

تظاهر کنندگان از ۳۱ ماه مه در پارک چادر زده اند، درآن روز پلیس به کمپین برای نجات پارک به شدت پاسخ داد، و موجی از خشم علیه اردوغان وحزب حاکم عدالت و توسعه درسراسر کشور براه انداخت.

اردوغان پس از"خرابکار وافراطی" نامیدن معترضین، روز چهارشنبه درآنچه نخستین امتیازبه آنها توصیف شده است، پیشنهاد کرد طرح های بازسازی در پارک را به همه پرسی بگذارد.

با این حال، روز پنجشنبه موضع خصمانه علیه معترضین را از سرگرفت، و درسخنانی که از تلویزیون پخش شد گفت "برای آخرین بار هشدار " می دهد واز مادران و پدران خواست فرزندانشان را ازپارک خارج کنند. اوگفت "پارک گزی به نیروهای اشغالگر تعلق ندارد، متعلق به تمام مردم است."

خبرگزاری فرانسه می گوید اردوغان به دلیل شیوه برخورد با بحران، که به چهره ترکیه به عنوان یک مدل دمکراسی اسلامی صدمه زده، با محکومیت آمریکا و دیگرکشورهای غربی روبرو شده است."

اردوغان می گوید معترضین آگاهانه سعی دارند به چهره واقتصاد ترکیه صدمه بزنند.
XS
SM
MD
LG