لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

صنعت توريسم در تونس اين تابستان با رکود روبرو بود


صنعت توريسم در تونس اين تابستان با رکود روبرو بود
صنعت توريسم در تونس اين تابستان با رکود روبرو بود

با گذشت هفت ماه از انقلاب تونس، بسياری از صنايع اين کشور از جمله صنعت توريسم هنوز به حالت عادی برنگشته است.

تونس که در کنار دريای مديترانه قرار دارد با وجوديکه امسال نيز همچون سالهای گذشته خود را برای پذيرايی از مسافران هر ساله آماده کرده بود، اما با بی مهری جهانگردان روبرو شد.

استراحتگاههای آفتابی خلوت و سواحلی که به قول معروف پرنده هم در آنها پر نزند، همواره جزء رؤياهايی است که مسافران تابستانی خواب آنها را می بينند، اما بی اعتنايی امسال جهانگردان به تونس، خواب دست اندرکاران صنعت توريسم را آشفته کرد.

مردم تونس هفت ماه پيش عليه زين العابدين بن علی، رييس جمهوری چندين و چند ساله اين کشور دست به انقلاب زدند و حکومت او را سرنگون کردند. اکنون ديگر، بويژه در اوج گرمای تابستان که هتلها بايد پر باشند، خبری از مسافر نيست، و اين امر باعث نگرانی مسؤلان کشور شده است. آنها فکر می کنند، آيا انقلاب چنان جهانگردان را ترسانده که تونس برای هميشه بايد با صنعت توريسم و درآمد آن خداحافظی کند؟

مهدی حوّاز، سرپرست وزارت جهانگردی تونس، می گويد: «سال ۲۰۱۱ که از نظر توريسم سال خوبی نبود. کسانی که معمولاً اول سال به اينجا می اومدن، خونواده هايی که تعطيلاتشونو به ژانويه و فوريه و مارس می انداختن، طبعاً امسال به خاطر انقلاب، نيومدن. امسال تعداد رزروها ۸۵ درصد کمتر از سالای قبل بود.»

بر اساس آمارهای رسمی، حدود شش و نيم درصد مجموع درآمد سالانه تونس از صنعت توريسم تأمين می شود. اين بخش آنچنان پررونق و اشتغالزا بود که از هر پنج نفر برای يک نفر از مردم اين کشور، شغل ايجاد می شد.

مقامهای تونس حدس می زنند وضعيت اقتصادی کشور نسبت به سال پيش که حدود ۴ درصد پيشرفت داشت، امسال فقط يک درصد بهتر شود.

در حال حاضر دولت تونس برای جلوگيری از ضرر بيشتر به هتلداران دستور داده است برای جلب مسافر، قيمتها را پايين بياورند.

يک توريست فرانسوی می گويد: «اينجا برای ما جای ارزونی بود، اما متأسفانه اين انقلاب از اين جهت به ضرر مردم تونس تمام شد.»

در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار نفر، يا به عبارت ديگر حدود ۱۶ درصد از نيروی کار تونس بيکار است.

XS
SM
MD
LG