لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۸

رييس جمهوری جديد تونس


رييس جمهوری جديد تونس
رييس جمهوری جديد تونس

روز سه شنبه منصف المرزوقی، رييس جمهوری جديد تونس، در مقابل نمايندگان مجلس ملی موسسان آن کشور ادای سوگند کرد. مرزوقی تا زمان تدوين قانون اساسی جديد و برگزاری انتخابات، در مقام رييس جمهوری باقی خواهد ماند. رييس جمهوری تونس سياستمداری سکولار است که به عنوان چهره ای در برابر نيروهای اسلامگرا در آن کشور قلمداد می شود.

منصف المرزوقی که زمانی از مخالفان دولت بن علی بود اکنون از سوی مجلس ملی موسسان تونس به عنوان رييس جمهوری جديد، انتخاب شده است.

رييس جمهوری، پس از نخست وزير، قدرتمندترين مقام سياسی تونس است. قرار است مرزوقی به مدت يک سال و تا زمان تدوين قانون اساسی جديد و برگزاری انتخابات، رييس جمهوری باشد.

در آغاز سال جاری ميلادی، در پی آغاز اعتراض های مردمی در تونس، اين کشور به محل تولد تحولات سياسی موسوم به بهار عرب بدل شد. در پی اين اعتراض ها، زين العابدين بن علی که بيست و سه سال در قدرت بود به عربستان گريخت.

در ماه اکتبر، انتخابات مجلس ملی موسسان برگزار شد تا قانون اساسی جديد تونس تدوين شود. در اين انتخابات، حزب اسلامگرای ميانه رو النهضت به همراه دو حزب سکولار موتلفش بيشترين کرسی های مجلس را آن خود کرد. دبير کل حزب النهضت به مقام نخست وزيری می رسد. اکنون منصف المرزوقی در مقام سياستمداری سکولار، اهرمی در مقابل نيروهای اسلامگرا قلمداد می شود.

مرزوقی ۶۶ ساله که پزشک و فعال حقوق بشر است از سال ۱۹۹۴ و پس از به چالش کشيدن بن علی در انتخابات رياست جمهوری، به مدت چهار ماه به زندان افتاد، و پس از آزادی مجبور به اقامت در فرانسه شد. چند روز پس از خروج بن علی از تونس، المرزوقی به کشور بازگشت و مورد استقبال مردم قرار گرفت. المرزوقی در مراسم سوگندش خطاب به گروه های مختلف سياسی گفت وی رييس جمهوری تمامی مردم تونس، خواهد بود.

XS
SM
MD
LG