لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۷

مبارزات انتخاباتی مجلس مؤسسان در تونس آغاز شد


مبارزات انتخاباتی مجلس مؤسسان در تونس آغاز شد
مبارزات انتخاباتی مجلس مؤسسان در تونس آغاز شد

انتخابات قرار است در روز اول آبان، يعنی سه هفته زودتر از موعد مقرر برگزار شود. رقابتهای اولين انتخابات بعد از انقلاب تونس از روز شنبه شروع شد.

در اين انتخابات حدود ۸۰ حزب و گروه سياسی تونس برای کسب ۲۱۷ کرسی مجلس مؤسسان و با هدف تدوين پيش نويس قانون اساسی جديد رقابت خواهند کرد.

حزب کارگران کمونيست تونس نيز در اين رقابت ها شرکت دارد، و سمير تام الله، عضو کميته سياسی حزب، که معتقد است رقابتها بايد از پايتخت آغاز شود، می گويد: ما تصميم گرفتيم مبارزات خود را از پايتخت شروع کنيم، چون مرکز ثقل سياسی در آنجا است و همه تصميم گيريهای سياسی در پايتخت صورت می گيرد.

سمير تام الله در ادامه می گويد: در پايتخت جمعيت بيشتری متمرکز است، ۵ حوزه انتخاباتی و چند ناحيه صنعتی دارد. ما حزب کارگران هستيم و آنان را نمايندگی می کنيم، در نتيجه خيلی مهم است که ما تمرکز خود را در جايی بگذاريم که هم از نظر تصميم گيريها مهم باشد و هم بتوانيم با مردم در تماس باشيم.

تا کنون ۷ ميليون نفر از واجدان شرايط رأی دادن در تونس برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند. اتحاديه اروپا نيز قرار است ۱۵۰ نفر را برای نظارت بر امر برگزاری انتخابات به تونس اعزام کند.

صالح کريمي، مسئول هماهنگی ناظران انتخاباتی تونس، می گويد: ما تعداد زيادی ناظر برای کنترل حوزه های انتخاباتی آموزش داده ايم. سعی می کنيم آنها فعالانه در جريان انتخابات کار کنند. ما تا مشخص شدن نتيجه انتخابات، بر روند رأی گيری، جمع آوری آراء و کنترل نهايی، از نزديک نظارت خواهيم داشت.

زين العابدين بن علی، رييس جمهوری پيشين تونس، پس از ۲۳ سال حکومت، در ماه ژانويه گذشته با انقلاب مردم، موسوم به انقلاب ياسمن، از قدرت برکنار شد.

XS
SM
MD
LG