لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

در تونس احزاب ممنوعه و زندانيان سياسی آزاد شدند


در تونس احزاب ممنوعه و زندانيان سياسی آزاد شدند
در تونس احزاب ممنوعه و زندانيان سياسی آزاد شدند

دولت موقت تونس فعاليت سياسی احزابی را که در دوران رييس جمهوری پيشين ممنوع شده بود، آزاد کرد و برای زندانيان سياسی عفو عمومی اعلام کرد. در همين حال روز جمعه پرچم ها در تونس به حال نيمه برافراشته درآمد.

در تونس سه روز عزای عمومی اعلام شده است. اين اقدام برای گرامی داشت ياد کشته شدگان در ناآرامی های اخير در آن کشور صورت می گيرد. روز جمعه پرچم ها به حال نيمه برافراشته درآمد.

وزير کشور تونس می گويد طی ناآرامی های يک ماه اخير در کشور، ۷۸ شهروند تونسی کشته شده اند. يک خبرنگار فرانسوی و چند تن از نيروهای امنيتی تونس هم طی درگيری ها جان خود را از دست دادند.

در پی اعتراض های ضد دولتی در تونس، هفته گذشته دولت زين العابدين بن علی سقوط کرد و وی از کشور گريخت.

روز پنجشنبه، اولين جلسه دولت موقت تونس برگزار شد. سخنگوی دولت می گويد امنيت کشور در اولويت برنامه های هئيت دولت قرار دهد تا تونس برای انتخابات رياست جمهوری آماده شود و روند اصلاحات سياسی در کشور سرعت يابد.

قرار است مدارس که در طول ناآرامی ها تعطيل شده بودند بازگشايی شده و نيروهای امنيتی از دانشگاه ها خارج شوند.

وزرای کابينه می گويند کالاها و زمين هايی که در زمان زين العابدين بن علی توسط حزب حاکم تصاحب شده بود، به مردم بازگردانده خواهد شد. در همين حال دولت موقت تونس به احزابی که در دوران بن علی از فعاليت سياسی محروم بودند اجازه فعاليت داده و برای زندانيان سياسی عفو عمومی اعلام کرده است.

اما ابراز ناحرسندی از حضور چهره های نزديک به رييس جمهوری سابق تونس در دولت موقت، ادامه دارد.

روز جمعه صدها نفر در پايتخت تونس به تظاهرات پرداختند و خواستار خارج شدن وزرای نزديک به بن علی از دولت موقت شدند.

رهبران مخالفان می گويند تازمانی که اعضای حزب حاکم در دوران بن علی در قدرت هستند امکان اجرای کامل اصلاحات دموکراتيک فراهم نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG