لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۹

برخورد پلیس تونس با معترضان


برخورد پلیس تونس با معترضان
برخورد پلیس تونس با معترضان

پلیس تونس روز جمعه با شلیک گاز اشک آور به سوی معترضانی که خواستار استعفای دولت موقت هستند، درگیر شدند.معترضان برای دومین روز به خیابان های پایتخت ریختند و شعار می دادند انقلاب تازه ای می خواهند. تظاهر کنندگان می گویند امکان دارد اعضای دولت برکنار شده زین العابدین بن علی در امور جاری کشور دخالت کنند.

گزارش های خبری حاکی است نیروهای امنیتی به خبرنگاران حمله کرده و دوربین های آنان را ضبط کرده اند. تنش در تونس روز پنجشنبه و پس از آن شدت گرفت که وزیر سابق کشور نسبت به کودتای احتمالی هواداران بن علی هشدار داد. فرهت رجحی در یک پیام ویدیویی در فیس بوک پیش بینی کرد که اگر اسلام گرایان در انتخابات ماه ژوئیه پیروز شوند، کودتا خواهد شد. دولت نسبت به این اظهارات سکوت کرد اما مردم به نشانه اعتراض تظاهرات کردند. فعالیت «النهضه» گروه اسلام گرای عمده تونس در دوره حکومت بن علی ممنوع بود. تحلیلگران سیاسی می گویند ممکن است این گروه در انتخابات آینده بویژه در جنوب کشور که از فقر و بیکاری گسترده رنج می برد به پیروزی برسند.

رجحی، که پس از خیزش مردمی اخیر مدت کوتاهی به عنوان وزیر کشور خدمت کرد، گفته است مردم ساحل حاضر نیستند قدرت را رها کنند. مردم ساحل اشاره ای به وفاداران بن علی است که پایگاه قدرت آنها در داخل و اطراف شهر ساحلی «سوس» زادگاه او قرار دارد. نارضایتی عمومی از بیکاری گسترده و فساد رسمی در ماه ژانویه به قیام مردمی و استعفا و فرار بن علی منجر شد. سرنگونی او تنش بین اسلامگرایان و مخالفان را دامن زده است. انتخابات ماه ژوئیه برای تشکیل مجمع مسئول تدوین قانون اساسی جدید برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG