لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

تونس در تلاش بازگشت به آرامش


رییس جمهوری تونس درکوشش برای بیرون کشیدن کشور از بحرانی که با استعفای نخست وزیر شدت گرفته است، روز چهارشنبه با رهبران سیاسی به گفت وگو نشست.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل ازاطلاعیه دفتر منصف الخطیب حاکی است رییس جمهوری با راشد قنوچی رهبرحزب حاکم النهضه، و بعد با مایا جریبی رهبر حزب اوپوزیسیون جمهوریخواه ملاقات کرد.

تونس درپی ترورشکری بالعید سیاستمدار چپگرا در ۶ فوریه، با بدترین بحران سیاسی از زمان قیام بهارعربی که زین العابدین بن علی رییس جمهوری را برکنار کرد، روبرو شده است.

هرچند تاکنون کسی مسئولیت ترور را بر عهده نگرفته ، اما خانواده بالعید النهضه را به دست داشتن درآن متهم می کند.

قتل بالعید همچنین اعتراضات مرگبار خیابانی و نیز اعتصاب هایی را موجب شد، که حمدی جبالی سعی کرد آنها را با اعلام طرح هایی برای تشکیل یک کابینه غیرحزبی ازتکنوکرات ها برای اداره کشورتا برگزاری انتخابات زود رس فرو بنشاند.

اما حزب النهضه این پیشنهاد را بسرعت رد کرد وجبالی تهدید خود را به استعفا عملی ساخت.

گفته می شود رییس جمهوری ازقنوچی، که حزب او برپارلمان مسلط است، خواهد خواست نخست وزیر جدیدی نامزد کند. وزیران بهداری و دادگستری از جمله کسانی هستند که ازآنها برای احراز این مقام نام برده می شود.

تونس از زمان انقلاب همچنین با خشونتی که سلفی ها مسئول آن شناخته می شوند، و نیز ناآرامی برسر ناتوانی دولت دربهبود شرایط زندگی تنگدستان دست به گیریبان بوده است.
XS
SM
MD
LG