لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۲

نگرانی مردم تونس از بازگشت پیکارجویان تونسی به کشور


راهپیمایی روز شنبه مردم تونس در اعتراض به بازگشت پیکارجویان تونسی به کشور
راهپیمایی روز شنبه مردم تونس در اعتراض به بازگشت پیکارجویان تونسی به کشور

انیس عامری، مظنون حمله برلین، یک شهروند تونس بود. بسیاری از پیکارجویان خارجی در جبهه های نبرد سوریه، عراق، و لیبی نیز شهروندان تونسی هستند.

پیوستن جوانان تونسی به گروه های جهادی و تروریستی اکنون به نگرانی مردم آن کشور دامن زده و این پرسش را در افکار عمومی برانگیخته است که چه عاملی جوانان تونس را بسوی پیوستن به جریان های تروریستی سوق می دهد.

پایتخت تونس روز شنبه، چهارم دی، شاهد یک راهپیمایی با شرکت حدود ۱۵۰۰ نفر بود که به بازگشت پیکارجویان تونسی به کشور اعتراض کردند. معترضان از دولت خواستند تا از ورود شهروندان تونسی که در خارج از کشور به گروه های تروریستی ملحق شده بودند جلوگیری کرده یا به محض ورود آنها را محاکمه و مجازات کنند.

شرکت کنندگان در تظاهرات روز شنبه که در مقابل ساختمان پارلمان تونس تجمع کرده بودند خواهان افزایش تلاش دولت در مبارزه با افراط گرایی در آن کشور و بهبود شرایطی شدند که به اعتقاد آنان دلائل افراط گرایی جوانان تونس تلقی می شود، عواملی نظیر بیکاری و ضعف آگاهی و آموزه های مذهبی.

روز جمعه داعش تصاویری از انیس عامری منتشر کرد که در آن حمایت و همدلی اش با گروه دولت اسلامی را اعلام می کند. انیس عامری در پی آن حمله از آلمان گریخت و روز جمعه در درگیری مسلحانه با پلیس ایتالیا در حومه میلان کشته شد.

سه مظنون دیگر، از جمله یکی از بستگان نزدیک انیس عامری، به اتهام ارتباط احتمالی با عامل حمله تروریستی مرگبار روز دوشنبه در برلین دستگیر و زندانی شده اند، و تحقیقات درباره حمله همچنان ادامه دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG