لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۳

اعلام وضعیت فوق العاده در تونس


اعلام وضعیت فوق العاده در تونس
اعلام وضعیت فوق العاده در تونس

مقامات تونس وضعیت فوق العاده اعلام کرده، گردهمایی های عمومی را ممنوع ساخته و به نیروهای امنیتی دستور داده اند به سوی هر کسی که سر پیچی کند تیراندازی کنند.

ارتش کنترل فرودگاه اصلی کشور را به دست گرفته است، و تلویزیون دولتی گفت برای اعلام خبر مهمی آماده می شود.

تونس در هنگامه وخیم ترین شورش در چندین دهه قرار دارد. وضعیت فوق العاده در حالی اعلام شد که روز جمعه زد و خوردهای تازه ای بین پلیس و هزاران معترضی که از افزایش قیمت های غذا و بیکاری بالا خشمگین هستند درگرفت.

بسیاری خواهان استعفای زین العابدین بن علی رییس جمهوری شده اند.

او پیشتر در روز جمعه، دولت را منحل کرد و خواهان برگزاری انتخابات زودرس شد. خبرگزاری رسمی تونس گفت بن علی خواست انتخابات ظرف شش ماه برگزار شد.

پلیس در مرکز پایتخت به سوی معترضین گاز اشک آور پرتاب کرد و خبرنگاران ماموران پلیس و امنیتی را که تظاهر کنندگان را کتک می زدند و دنبال می کردند، دیدند.

مسئولان بیمارستان گفته اند شامگاه پنجشنبه، پس از آن که زین العابدین بن علی در تلاش برای متوقف ساختن شورش مرگبار امتیازاتی را برای معترضین اعلام کرد، ۱۳ تن کشته شدند.

مرگ ۱۳ نفر رسما تایید نشده و این رقم افزون بر ۲۳ نفری است که دولت گزارش داده است. گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند شمار کشته شدگان به مراتب بالاتر است.

شاهدان گفتند روز جمعه صدای تیر اندازی هایی در نزدیکی وزارت کشور شنیده شد. پلیس همچنین به سوی معترضین گاز اشک آور شلیک کرد و به گفته خبرنگار صدای آمریکا افراد پلیس به ضرب و شتم برخی از آنها دست زدند.

معترضین، که شمار آنها هزاران نفر گزارش شده است، روز جمعه با پلاکاردهایی در دست و در حالی که شعار می دادند در برابر ساختمان وزارت کشور جمع شدند.

روز پنجشنبه بن علی وعده های بسیاری برای اصلاحات سیاسی و رسانه ای داد و گفت او در پایان دوره ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۴ کنار خواهد رفت.

رییس جمهوری تونس همچنین به نیروهای امنیتی دستور داده به استفاده از اسلحه گرم علیه تظاهرکنندگان پایان دهند و از قیمت های شکر، شیر، نان و کالاهای دیگر کاسته شود.

اقدامات جدید با این حال، اعتراض ها را که بر سر بالا بودن نرخ بیکاری و قیمت های مواد غذایی برپا شده، کاهش نداده است.

روز جمعه همچنین نماینده تونس در آژانس فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد – یونسکو – استعفا داد. وی به نا آرامی ها استناد کرد اما توضیح بیشتری نداده است.

XS
SM
MD
LG