لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

جريمه شبکه تلويزيونی تونس به دليل پخش فيلم پرسپوليس


جريمه شبکه تلويزيونی تونس به دليل پخش فيلم پرسپوليس
جريمه شبکه تلويزيونی تونس به دليل پخش فيلم پرسپوليس

دادگاهی در تونس روز پنجشنبه مدير شبکه تلويزيونی نسيم را به دليل پخش فيلم پرسپوليس به پرداخت ١۵۵۰ دلار محکوم کرد. اين حکم از پی شکايت گروه های بنيادگرای تونس صورت گرفته که می گويند فيلم پرسپوليس به دليل به تصويرکشيدن خدا، محتوايی ضداسلامی دارد.

فيلم کميک پرسپوليس نامزد جايزه اسکار، ساخته مرجانه ساتراپی، رويدادهای پس از انقلاب اسلامی در ايران را از ديدگاه يک دختربچه به تصوير کشيده است.

نبيل کارويی، مدير شبکه تازه راه اندازی شده نسيم تونس، از ماه اکتبر تاکنون گرفتار حضور در نشست های طولانی دادگاه معروف به پرسپوليس بوده است. سرانجام مدير شبکه نسيم به پرداخت ١۵۵۰ دلار آمريکا به دليل توهين به مقدسات اسلامی و به تصوير کشيدن خدا محکوم شد. حکمی که از سوی بنيادگرايان سبک و تشريفاتی خوانده شده، با مخالفت گروه های سکولار و هنرمندان تونس روبرو شده است. آنان گفته اند هدف اصلی انقلاب مسالمت آميز مردم تونس عليه بن علی اين نيست که آزادی های اجتماعی از جمله نمايش آثار هنری محدود و محکوم شوند.

نبيل کارويی در واکنش به اين حکم گفت: متاسفم که امروز اينجا هستم، اين يک محاکمه سياسی است. محاکمه ده ميليون شهروند تونسی که رويا دستيابی به دمکراسی در کشورشان را دارند.

اين چالش پيش روی انقلاب تونس از روز هفتم اکتبر و همزمان با نمايش فيلم پرسپوليس از اين شبکه تلويزيونی خصوصی رخ داد. مدير شبکه نسيم که به پخش فيلم های هنری و مطرح جشنواره های جهانی فيلم می پردازد، گفته بود اين فيلم که جوايز گوناگونی در جشنواره ها دريافت کرده، به زبانی طنز خشونت های ناشی از انقلاب اسلامی در ايران را به تصوير کشيده و درونمايه آن هيچ ارتباطی به اسلام ندارد؛ بلکه اعمال انقلابيون تندرويی را به تصوير کشيده که به نام اسلام قصد تسويه حساب با مخالفان و ديگر گروه های اجتماعی جامعه را داشته اند.

تظاهرات دو هفته ای بنيادگرايان اسلامی تونس سرانجام منجر به تشکيل دادگاهی شد که هرروز و در سايه سنگين تظاهرات بيرون ساختمان به بررسی اين موضوع می پرداخت که آيا تصويری شدن کابوس يک دختربچه می تواند توهين به الله محسوب شود يا نه.

گروه های روشنفکری و سکولار تونس با ابراز نگرانی از اين حکم گفته اند مردم تونس انقلاب نکردند تا تنها آزادی بنيادگرايان، تامين شود.

XS
SM
MD
LG