لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

تشکیل دولت وحدت ملی در تونس


تشکیل دولت وحدت ملی در تونس
تشکیل دولت وحدت ملی در تونس

نخست وزیر تونس روز دوشنبه از تشکیل کابینه جدید دولت خبر داد. همزمان گزارش ها حاکی است که نیروهای امنیتی با استفاده از فشار قوی آب و گاز اشک آور سعی کردند تظاهرکنندگان را در شهر تونس، پایتخت این کشور، پراکنده سازند.

محمد الغنوشی، نخست وزیر تونس گفت وزیران دفاع، کشور و امور خارجه پست های خود را حفظ می کنند.

زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق تونس، هفته گذشته به دنبال هفته ها ناآرامی و شورش در این کشور، به بیش از دو دهه حاکمیت مطلق در تونس پایان داد و ناچار به خارج گریخت.

نجیب الشابی، موسس حزب اپوزیسیون «پی دی پی» و دو تن دیگر از رهبران اپوزیسیون تونس در دولت جدید در پست های وزارت منصوب شدند.

شهر تونس، پایتخت کشور همچنان در روز دوشنبه صحنه حضور تانک ها و پلیس های مسلح ضد شورش بود و مغازه ها و مراکز تجاری همچنان بسته اند.

انتخابات ریاست جمهوری تونس ظرف ۶۰ روز آینده برگزار خواهد شد اما این که تونسی های بی تجربه در دمکراسی، به دنبال تجربه بیش از دو دهه حاکمیت خودکامه، آمادگی پذیرش دمکراسی را دارند یا نه، نامشخص است.

نخست وزیر محمد الغنوشی گفته است تونس برای پیشروی به سوی انتخابات عادلانه و شفافی که تحت نظارت بازرسان بین المللی برگزار خواهد شد، تلاش می کند.

او گفت انتخابات، آزادی بیان و آزادی مطبوعات را در پی خواهد داشت و نماینده تمامی احزاب سیاسی خواهد بود.

همزمان با وعده های نخست وزیر تونس در اعلام دولت ائتلافی در روز دوشنبه، نیروهای ویژه تونس با وفاداران زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سرنگون شده این کشور وارد درگیری های سنگین شدند.

درگیری عصر یکشنبه و در اطراف کاخ ریاست جمهوری در حدود ۱۵ کیلومتری شمال پایتخت آغاز شد. منابع نظامی تونسی می گویند ارتش این کشور و محافظان جدید ریاست جمهوری تونس حملات شبه نظامیان وفادار به آقای بن علی، را خنثی کردند.

درگیریهای نظامی دیگری نیز در مقابل مقرهای حزب عمده اپوزیسیون و نقاط دیگری در شهر تونس گزارش شده است.

شبه نظامیان در روز یکشنبه ده ها تن از جمله دو مامور پیشین و بلندپایه امنیتی را بازداشت کردند. گفته می شود بازداشت آنان به دلیل توطئه علیه دولت موقت تونس بوده است. مسئولان می گویند علی السریاطی مدیر کل سابق نیروهای امنیتی تونس و معاونش به توطئه علیه کشور و «تحریک بی نظمی، قتل و غارت» متهم شده اند.

زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سرنگون شده تونس، همراه با خانواده اش روز جمعه به عربستان سعودی گریخت. او پس از یک ماه ناآرامی و شورش مردمی در اعتراض به فساد دولتی و بیکاری کشور را ترک کرد. در این ناآرامی ها ده ها تن کشته شدند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در تماسی تلفنی با «کامل مرجان» وزیر خارجه تونس، رهبری جدید این کشور را به احیای سریع نظم ترغیب کرد. خانم کلینتون گفت دولت تونس در حال تجربه دوره مهمی است. او در عین حال بر «اهمیت رسیدگی به نگرانی های عموم درباره نبود آزادی های مدنی و کمبودهای اقتصادی» تاکید کرد.

وزارت خارجه آمریکا شهروندان خود را به لغو سفرهای غیرضروری خود به تونس ترغیب کرده و اعلام کرده است که در حال خارج کردن تمامی خانواده های دیپلمات های شاغل در سفارت آمریکا از تونس است.

XS
SM
MD
LG