لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

بازگشت مهمترین رهبر حزب اسلام گرای تونس از تبعید


بیش از یک هزار نفر در فرودگاه بین المللی پایتخت تونس از آقای غنوشی استقبال کردند

«راشد غنوشی» رهبر حزب نهضت تونس بعد از دو دهه تبعید در خارج، روز یکشنبه به کشور مراجعت کرد. بیش از یک هزار نفر در فرودگاه بین المللی پایتخت تونس از آقای غنوشی که از لندن پرواز کرده بود، استقبال کردند. حزب اسلام گرای نهضت در دوران زین العابدین بن علی، دیکتارتور سرنگون شده تونس غیر قانونی اعلام شده بود.

شیخ راشد غنوشی که در ۶۹ سال پیش در روستای کوچکی در غرب منطقه ای بیابانی به نام قابس در تونس متولد شد، رهبر حزب اسلام گرای نهضت در آن کشور است که در بن علی دوران دیکتاتور سابق غیر قانونی اعلام شده بود.

برخی از تونسی ها آقای غنوشی را که بعد از ۲۲ سال تبعید به کشور مراجعت کرده با زین العابدین بن علی، دیکتاتور فراری آن کشور و همسر منفورش، لیلا طرابلسی مقایسه می کنند و گروه دیگری به نسبت خوشبین ترند.

برای مثال، در حالیکه یک تونسی ساکن پایتخت آن کشور «انتخاب غنوشی با ایده لوژی تندرو اش را مانند انتخاب یک بن علی دیگر» می دانست، تونسی دیگری معتقد است که آقای غنوشی مبلغ نوعی از اسلام گرائی میانه روست و بهتر است «به خلاف حبیب بورقیبه (دیکتاتور پیشین تونس بین ۱۳۳۸ تا ۱۳۶۸ هجری شمسی) و بن علی، شانس دوباره ای به این تشکیلات داد.» در حالیکه روز یکشنبه ۱۱ بهمن ماه نیز تظاهرکنندگان در مصر با هیجان تمام و با فریادهای «یالا یالا مبارک» خواستار کناره گیری محمد حسنی سید مبارک، رئیس جمهوری ۸۲ ساله آن کشورند، تعدادی از صاحبان فروشگاه ها در پایتخت تونس که به دنبال آرام کردن اوضاع و رواج کسب و کارند، با تظاهرکنندگانی که استعفای محمد غنوشی نخست وزیر موقت آن کشور را فریاد می زدند، درگیر شدند.

یکی از این مغازه داران به نمایندگی از همتایانش اظهار کرد، «ما از دولت و آقای نخست وزیرغنوشی راضی هستیم. این تظاهرکننده ها که بعضی هاشون طرفدار بن علی اند، پول گرفته اند تا هرج و مرج ایجاد کنند.»

در مورد یکی از این افراد که مدعی ست «کارد به استخوانش» رسیده، کار به بد و بیراه هم می کشد! او با اشاره به خود و همکارانش می گوید، «ما داریم ورشکست می شیم. این رئیس فلان فلان شده اتحادیه کارگران به آدم های تنبل و بیکاره پول می ده تا کسب و کار ما کساد بشه!»

اوضاع در تونس در کل و نسبت به قبل آرام گزارش شده است. زندانیان سیاسی در تونس آزاد شده اند و از سانسور و کنترل بر مطبوعات نیز به شدت کاسته شده است. با این حال، شنبه شب و برای دومین شب متوالی، پلیس در پایتخت تونس از پرتاب گاز اشگ آور برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان استفاده کرد.

XS
SM
MD
LG