لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

تونس شاهد نخستین انتخابات پس از بهارعرب


تونس شاهد نخستین انتخابات پس از بهارعرب
تونس شاهد نخستین انتخابات پس از بهارعرب

در تونس، رای دهندگان امروز (یکشنبه) برای انتخاب مجلس موسسان به پای صندوق های رای رفتند. وظیفه این مجلس، تدوين قانون اساسی جدید و ترسیم نقشه راه برای آینده سیاسی آن کشور است.

این نخستین انتخابات دمکراتیک در تونس از زمان استقلال آن کشور در سال ۱۹۵۶ است. بیش از ۱۰۰ حزب برای کسب ۲۱۷ کرسی اين مجلس رقابت می کنند که به کلی با شیوه های انتخاباتی پيشین متفاوت است، زیرا تا کنون برای رای دهندگان جز تجدید گزینش حزب حاکم امکان ديگری وجود نداشت.

مجلس موسسان پس از برگزیدن دولت جدید، برای تدوین قانون اساسی جدیدی وارد عمل می شود که جایگزین قانون اساسی مورد استفاده دولت ديکتاتوری زین العابدین بن علی خواهد شد. ديکتاتوری بن علی که سالیان طولانی بر تونس حکمرانی می کرد، در جریان انقلابی که ژانویه امسال در آن کشور رخ داد و موجی از قیام های مردمی موسوم به بهار عرب را در شمال آفریقا و خاورمیانه برانگیخت، سرنگون شد.

به پیش بینی ناظران، حزب میانه رو اسلامگرای النهضه بیشترین تعداد کرسی ها را کسب خواهد کرد، اما قادر نخواهد بود اکثریت را به دست آورد. این حزب هم اکنون برای شکل بخشیدن به يک ائتلاف با حزاب دیگر وارد مذاکره شده است.

حوزه های رای گیری تحت حفاظت پلیس و سربازان است و هزاران ناظر داخلی و خارجی همراه با انبوهی از خبرنگاران بر چگونگی رای گیری نظارت دارند. این انتخابات، انتخاباتی سرنوشت ساز تلقی شده است زیرا نتایج حاصل از آن می تواند به عنوان يک الگو در منطقه مورد استفاده قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG