لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

استعفای رییس جمهوری موقت و نخست وزیر تونس از حزب حاکم


دوشنبه ۱۷ ژانویه، یکی از خیابان های شهر تونس
دوشنبه ۱۷ ژانویه، یکی از خیابان های شهر تونس

رسانه های دولتی در تونس گزارش می دهند رییس جمهوری موقت و نخست وزیر از حزب حاکم زین العابدین بن علی رییس جمهوری استعفا داده اند.

گزارش ها حاکی است فواد المبزع، رییس جمهوریريال و محمد قنوچی نخست وزیر از حزب خارج می شوند اما پست های خود را در اداره کشور حفظ خواهند کرد.

استعفای آنها ممکن است کوششی برای پایان داده به روزها اعتراض تظاهرگنندگانی باشد که خواهان خذف کامل حزی حتکم شده اند.

پیشتر در روز سه شنبه، ناآرامی در پایتخت تونس ادامه یافت، و عده ای در اعتراض به انتخاب دولت جدید که بسیاری از اعضای حزب حاکم زین العابدین بن علی رییس جمهوری برکنار شده را در بر می گیرد، راه پیمایی کردند.

روز سه شنبه همچنین سه وزیر اعلام کردند از دولت ائتلافی یک روزه تونس بیرون می روند.

مقامات اتحادیه اصلی کارگری کشور گفتند سه وزیر گروه استعفا می دهند زیرا اتحادیه تصمیم گرفته است دولت جدید را برسمیت نشناسد.

یک وزیر مستعفی به سرپرستی امور آموزش و استخدام منصوب شده بود. دو نفر دیگر نیز در پستهای پایین ترین در کابینه قرار گرفته بودند.

آسوشیتد پرس می گوید وزیر بهداری، که عضو حزب اوپوزیسیون دیگری است نیز استعفا داده است.

روز دوشنبه، محمد قنوچی نخست وزیر یک دولت ائتلافی شامل وزیران فعلی دفاع، کشور ، امور خارجه و دارائی را اعلام کرد، و گفت پستهای پایین تر کابینه را برای چندین چهره اوپوزیسیون کنار گذاشته است.

بن علی روز جمعه پس از یک ماه اعتراضات و شورش ناشی از بیکاری گسترده و بالا بودن قیمت مواد غذایی از تونس فرار کرد. خروج او به بیش از دو دهه حکومت دیکتاتوری پایان داد.

پلیس روز سه شنبه در شهر تونس برای متفرق ساختن معترضین گاز اشک آور پرتاب کرد. روز دوشنبه بیش از یک هزار نفر به خیابان ها ریختند و خواهان انحلال کامل حزب حاکم سابق شدند.

پایتخت تونس همچنان در اشغال تانک های نظامی و پلیس ضد شورش بسیار مسلح قرار دارد، در حالی که بسیاری از فروشگاه ها و مراکز بازرگانی بسته هستند. دولت شمار کشته شدگان را ۲۳ تن اعلام کرده است، تخمین های غیر رسمی این رقم را حدود ۱۰۰ نفر می داند.

محمد الغنوشی گفت دولت تونس برای برگزارش انتخابات شفاف و عادلانه زیر نظر ناظران بین المللی اقدام خواهد کرد. قرار است انتخابات ریاست جمهوری ظرف ۶۰ روز برگزار شود.

XS
SM
MD
LG