لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۴

حزب اسلامگرای تونس تشکیل دولت ائتلافی را آغاز می کند


حزب اسلامگرای تونس تشکیل دولت ائتلافی را آغاز می کند
حزب اسلامگرای تونس تشکیل دولت ائتلافی را آغاز می کند

در تونس، حزب نهضت برای تشکیل یک دولت ائتلافی با احزاب رقیب وارد مذاکره شده است.
راشد قنوچی رهبر حزب، یک روز پس از آن که اکثر کرسی های پارلمانی در نخستین انتخابات آزاد کشور را تصاحب کرد، روز جمعه گفت حزب او در یک روحیه «برادری» و «دوستی» برای تشکیل دولت جدید کار خواهد کرد.
این گام در حالی برداشته می شود که روز جمعه اعتراضات جدید علیه حزب نهضت برپا شد. رسانه ها می گویند نیروهای امنیتی برای پراکنده ساختن تظاهر کنندگانی که سعی داشتند به قرارگاه حزب در شهر «سیدی بوزید» حمله کنند، به تیراندازی هوایی و شلیک گاز اشک آور متوسل شدند.
بنا به گزارش ها، روز جمعه، یک روز پس از آن که صدها تظاهر کننده بسوی دفاتر محلی حزب اسلامگرای نهضت براه پیمایی پرداختند.
اعتراضات روز پنجشنبه و پس از آن آغاز شد که مسئولان انتخابات کرسی هایی را که حزب رقیب «العریضه الشعبیه» بدست آورد باطل اعلام کردند. آنها دلیل آنرا نقض مقررات کمپین انتخاباتی نامیدند. قنوچی روز جمعه خواهان آرامش شد.
دولت تونس اعلام کرده است ممنوعیت آمد و شد شبانه را در سیدی بوزید برقرار می کند. این شهر زادگاه قیامی است که زین العابدین بن علی رییس جمهوری را برکنار کرد و اعتراضات بهار عربی را موجب شد.
مسئولان انتخابات نتایج نهایی را روز پنجشنبه اعلام کردند. حزب نهضت ۹۰ کرسی از ۲۱۷ کرسی مجلس موسسان را بدست آورد که سه برابر از کرسی های نزدیکترین رقیب آن بیشتر است.
راشد قنوچی، رهبر حزب روز جمعه در نخستین کنفرانس خبری در تونس گفت حزب او در یک روحیه «برادری» و «دوستی» برای تشکیل دولت جدید کار خواهد کرد.
نهضت بیش از ۴۱ درصد رای ها را کسب کرد و بر مجلس موسسان مسلط خواهد بود.
تدوین قانون اساسی، انتصاب رییس جمهوری و تشکیل یک دولت موقت، از جمله وظایف مجلس است.
حزب سکولار کنگره چپ میانه برای جمهوری، با ۳۰ کرسی در مقام دوم قرار گرفت. مجمع دمکراتیک برای کار و آزادی ها با ۲۱ کرسی سوم شد.
دو حزب لیبرال با نهضت، که در دولت سابق از فعالیت ممنوع بود، وارد مذاکره شده اند. مقامات نهضت می گویند حزب قصد دارد حمدی جبالی دبیرکل خود را بعنوان رییس دولت آینده تونس پیشنهاد کند.

XS
SM
MD
LG