لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

رای دهندگان تونسی برای انتخابات تاریخی آماده می شوند


رای دهندگان تونسی برای انتخابات تاریخی آماده می شوند
رای دهندگان تونسی برای انتخابات تاریخی آماده می شوند

ده ماه پس از سرنگونی زین العابدین علی دیکتاتور دیرینه تونس، تونسی ها روز یکشنبه در نخستین انتخابات دمکراتیک از زمان استقلال کشور در سال ۱۹۵۶ رای خواهند داد.
بیش از ۱۰۰ حزب سیاسی برای ۲۱۷ کرسی مجلس موسسان رقابت می کند، که با انتخابات گذشته زمانی که رای دهندگان ناچار بودند حزب حاکم را دوباره انتخاب کنند بشدت مغایرت دارد. تحلیلگران پیش بینی می کنند حزب اسلامگرای معتدل النهضه بیشترین تعداد کرسی ها را بدست خواهد آورد، اما حائز اکثریت نخواهد شد.
وقتی دولت جدید تشکیل شد وظیفه خواهد داشت قانون اساسی جدیدی را که تدوین کند و آنرا جایگزینی قانون قدیمی که دیکتاتوری تونس از آن استفاده می کرد سازد.
پلیس و سربازان از حوزه های رای گیری محافظت خواهند کرد، در همین حال هزاران ناظر انتخاباتی داخلی و خارجی و روزنامه نگاران برای نظارت بر رای گیری حضور خواهند داشت.
جامعه بین المللی نیز انتخابات را از نزدیک زیر نظر دارد، زیرا اگر دولت کارآمدی روی کار آورد، تونس احتمالا بار دیگر بعنوان الهام بخش طرفداران دمکراسی در منطقه عمل خواهد کرد.
اعضای برخی از احزاب سیاسی عمده روز جمعه از طریق بلندگوها به پخش موسیقی پرداختند، در همین حال داوطلبان اوراق و اعلامیه هایی را میان مردم توزیع می کردند.
بیش از ۱۰ هزار کاندیدا برای احراز کرسی ها با یکدیگر رقابت می کنند.
روز پنجشنبه، نخست وزیر موقت تونس مردم را تشویق کرد «بدون ترس رای بدهند»، و به رای دهنگان اطمینان داد که انتخابات آزاد و عادلانه خواهد بود.
بن علی که در ماه ژانویه در پی اعتراضات عظیم ضد دولتی به عربستان سعودی گریخت ۲۳ سال در مسند قدرت نشسته بود. آن اعتراضات انگیزه قیام هایی بود که در سراسر جهان عرب براه افتاد.
یک دادگاه تونس او را در فساد و سوء استفاده از قدرت گناهکار شناخت و غیابی به حبس ابد محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG