لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۳

روی کار آمدن نخست وزیر جدید در تونس در پی ادامه اعتراضات


محمد غنوشی، نخست وزیر مستعفی دولت موقت تونس
محمد غنوشی، نخست وزیر مستعفی دولت موقت تونس

رییس جمهوری موقت تونس، روز یکشنبه الباحی قائد السبسی وزیر دولت سابق تونس را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی کرد.

ساعاتی پیش از اعلام این تصمیم، محمد غنوشی، نخست وزیر دولت موقت تونس از سمت خود استعفا اداد. این در حالی است که نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگانی که خواستار سرنگونی دولتت موقت هستند، درگیر شده اند.

آقای غنوشی در سخنان روز یکشنبه خود که از تلویزیون دولتی تونس پخش شد استعفای خود را خدمتی به کشورش و نه فرار از مسئولیت های خود، توصیف کرد. او همچنین گفت خواستار جلوگیری از کشته شدن افراد بیشتر در ناآرامی های تونس است.

محمد غنوشی درحالی این سخنان را ایراد کرد که پلیس تونس در مقابله با صدها تظاهرکننده در شهر تونس، پایتخت این کشور، مجبور به استفاده از گاز اشک آور شد.

روز شنبه، وزارت کشور تونس اعلام کرد سه نفر در درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان ضد دولتی در مقابل ساختمان این وزارتخانه کشته شده اند.

تظاهرکنندگان خواستار استعفای آقای غنوشی بودند.

برخی تظاهرکنندگان از ترکیب دولت انتقالی ناراضی بوده و می گویند بسیار نزدیک به دولت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سرنگون شده و پیشین تونس است.

آقای بن علی، به دنبال ناآرامی ها و تظاهرات اعتراضی مردم تونس در ماه ژانویه، از کشور گریخت. به دنبال تونس، در کشورهای دیگر خاورمیانه و آفریقا، تظاهرات اعتراضی مردمی علیه دولت ها شکل گرفت.

XS
SM
MD
LG