لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

پلیس تونس با گاز اشک آور تظاهرکنندگان را متفرق کرد


پلیس تونس با گاز اشک آور تظاهرکنندگان را متفرق کرد
پلیس تونس با گاز اشک آور تظاهرکنندگان را متفرق کرد

پلیس تونس برای متفرق کردن تظاهرات ضد دولتی که روز دوشنبه در مقابل ساختمان نخست وزیری برگزار شد، از گاز اشک آور استفاده کرد. درگیری پلیس با تظاهرکنندگان در پایتخت تونس در پی تجمع شبانه معترضان در مقابل دفتر نخست وزیری در شهر تونس علی رغم مقررات منع رفت و آمد در تونس رخ داد.

روز یکشنبه نیز صدها نفر شهروندان تونس برای ابراز خواسته هایشان مبنی بر لزوم خروج مقامات دولت تونس متعلق به زین العابدین بن علی، به خیابان ها ریختند و خواستار آن شدند که این چهره ها از دولت جدید تونس کنار بایستند.

مردم تونس می گویند تظاهرات ضد دولتی تا وقتی که همه عوامل رژیم زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری پیشین آن کشور از ترکیب دولت موقت حذف نشوند ادامه خواهد یافت.

آقای بن علی پیشتر در اوایل ماه ژانویه، در بحبوحه ناآرامی ها و شورش هایی که در اعتراض به بیکاری و قیمت بالای مواد غذایی جریان داشت، از تونس گریخت.

خبرگزاری های رسمی تونس روز یکشنبه از بازداشت مدیر «هانیبال تی وی»، بزرگترین فرستنده تلویزیون خصوصی در تونس، خبر دادند که گفته می شود از اقوام همسر بن علی است. او به اتهام «خیانت به وطن و توطئه علیه امنیت» دستگیر شده است.

عبدالعزیز بن ضیا، سخنگوی رئیس جمهوری سابق تونس و عبدالله کالل، رئیس سنای سابق از دیگر مقامات بازداشت شده هستند.

دولت موقت تونس گفته است که دست کم ۷۸ نفر در تظاهرات اخیر این کشور کشته شده اند. مقامات سازمان ملل متحد گفته اند شمار کشته شدگان احتمالا تا صد نفر می رسد.

XS
SM
MD
LG