لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

رییس جمهوری تونس فرار کرد


رییس جمهوری تونس فرار کرد
رییس جمهوری تونس فرار کرد

زین العابدین بن علی رییس جمهوری تونس در ٢٣ سال گذشته، در هنگامه وخیم ترین ناآرامی در ده ها سال، از کشورش فرار کرده است. محمد قنوچی نخست وزیر می گوید او به عنوان رییس جمهوری موقت کنترل کشور را به دست گرفته است.

بن علی شام جمعه بوقت محلی با هواپیما اخراج شد. زمانی کوتاه پیش از آن، ارتش فرودگاه و فضای هوایی تونس را بست.

برخی گزارش ها حاکی است بن علی به کشور جزیره ای مالت در دریای مدیترانه پرواز کرد، اما خبرگزاری فرانسه بنقل از وزیر امور خارجه کشور می گوید این گزارش درست نیست.

پیش از خروج از کشور، بن علی دولت را منحل ساخت و وضعیت فوق العاده اعلام کرد. پلیس گردهمایی های عمومی را ممنوع ساخت و به نیروهای امنیتی دستور داده شد به سوی شورشیان تیراندازی کنند.

در شورش بر سر بیکاری و بالا بودن قیمت مواد غذایی ده ها نفر کشته شده اند، و بسیاری از معترضین می خواستنند بن علی استعفا دهد. رقم دقیق کشته شدگان معلوم نیست.

پلیس در مرکز پایتخت بسوی معترضین گاز اشک آور شلیک کرد، و خبرنگاران ماموران پلیس و امنیتی را که تظاهر کنندگان را کتک می زدند و دنبال می کردند، دیدند.

مسئولان بیمارستان گفتند شامگاه پنجشنبه، پس از آن که زین العابدین بن علی در کوشش برای متوقف ساختن شورش مرگبار امتیازاتی را اعلام کرد، ۱٣ تن کشته شدند.

روز پنجشنبه بن علی وعده های گسترده ای برای اصلاحات سیاسی و رسانه ای داد و گفت او در پایان دوره ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۴ کنار خواهد رفت.

بن علی همچنین به نیروهای امنیتی دستور داد به استفاده از اسلحه گرم علیه تظاهرکنندگان پایان دهند و از قیمت های شکر، شیر، نان و کالاهای دیگر کاسته شود.

با این حال، اقدامات جدید اعتراض ها را که بر سر بالا بودن نرخ بیکاری و قیمت های مواد غذایی برپا شده، کاهش نداده است.

روز جمعه همچنین نماینده تونس در آژانس فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد – یونسکو – استعفا داد. او به ناآرامی ها استناد کرد اما توضیحی نداد.

XS
SM
MD
LG