لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۸

امکان نخست وزیری دبیر کل النهضت تونس


«حمادی جبالی» دبیر کل حزب النهضت
«حمادی جبالی» دبیر کل حزب النهضت

اعضای حزب اسلامگرای میانه رو النهضت در تونس که در شمارش آرای انتخابات تاریخی کشور از رقیبان خود پیشی گرفته اند، می گویند قصد دارند یکی از رهبران ارشد حزب را به عنوان کاندیدای نخست وزیری معرفی کنند.

رسانه های تونس روز چهارشنبه گزارش دادند که النهضت، «حمادی جبالی» دبیر کل خود را به عنوان رییس دولت آینده پیشنهاد خواهد کرد.

مسئولان انتخابات گفته اند نتایج رای گیری روز یکشنبه را شامگاه چهارشنبه اعلام خواهند کرد. نتایج مقدماتی حاکی است که حزب میانه رو نهضت بیشتر ۲۱۷ کرسی پارلمان را تصاحب کرده است.

یکی از مسئولان انتخاباتی، روز سه شنبه گفت انتشار نتایج نهایی بیشتر به شمارش آرا در باقیمانده حوزه ها، به ویژه پایتخت بستگی خواهد داشت.

حزب نهضت هم اینک برای تشکیل یک دولت موقت وحدت با رقیبان چپ میانه، «کنگره برای جمهوری» و «مجمع دمکراتیک برای کار و آزادی» وارد مذاکره شده است.

نامزدهای نهضت به مدل دمکراسی سکولار و مردمی در ترکیه استناد کرده اند. در ترکیه حزب حاکم عدالت و توسعه نیز هویتی اسلامی دارد.

ناظران انتخابات پیش بینی می کنند که زنان ممکن است یک سوم کرسی های مجلس موسسان را اشغال کنند.

انتخابات تاریخی تونس، که اندکی بیش از ۹ ماه پس از سرنگونی زین العابدین بن علی رییس جمهوری در یک قیام عمومی برگزار شد، عموما آزاد و عادلانه تلقی شده است.

XS
SM
MD
LG