لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

هزاران تن در تونس خواهان برکناری دولت شدند


دهها هزارنفر از شهروندان تونس روز سه شنبه با تجمع خود در پایتخت خواهان برکناری دولت گذار شدند. این بزرگترین تجمع گروههای اپوزیسیون از دو هفته پیش بود، زمانی که آغازگر بحران تونس شد.

اپوزیسیون سکولار تونس از یک سو با ترور دو تن از رهبران خود خشمگین شده اند و از سوی دیگر با اقدام ارتش مصر که در برکناری رییس جمهوری اسلامگرای آن کشور نقش عمده بازی کرد، جسارت بیشتری از خود نشان میدهند.

و این در حالی است که مجلس گذار تونس قرارست تا پیش نویس قانون اساسی و پیش نویس قانون جدید انتخابات خود را ظرف چند هفته آینده تکمیل کند.

اما با بحرانهای اخیر تونس، رییس مجلس موسسان این کشور شامگاه سه شنبه گفت که وی فعالیتهای این مجلس را تا ایجاد یک توافق میان دولت گذار و اپوزیسیون تعلیق میکند.

از سوی دیگر یک عضو مجلس موسسان تونس متعلق به حزب اسلامگرای حاکم، بامداد چهارشنبه گفت تعلیق مجلس موسسان توسط مصطفی بن جعفر، یک کودتای غیرقابل قبول است.

تونس در حال حاضر با بدترین شورشها و ناآرامیهای داخلی پس از سرنگونی رهبر دیکتاتورخود زین العابدین بن علی روبروست. این بحران درعین حال با حمله های جسته گریخته شبه نظامیان اسلامگرا و بی ثباتی فزاینده، پیچیده تر شده است.
XS
SM
MD
LG