لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

ترامپ ادعاهای وکیل سابق اش را نادرست خواند


پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در ویتنام، پس از اجلاس با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، ادعاهای مایکل کوهن، وکیل سابق اش، در جلسه روز چهارشنبه در کنگره ایالات متحده را رد کرد. ترامپ گفت کوهن «اشتباه» می کند و «دروغ های زیادی گفت.»

رئیس جمهوری آمریکا فقط جایی از وکیل سابق اش تمجید کرد که به گفته او درباره عدم تبانی با روسیه صحبت کرد.

ترامپ گفت: «مهم ترین پرسش مطرح در آن جا درباره تبانی بود، و او گفت او هیچ تبانی ندیده بود.»

پرزیدنت ترامپ همچنین دفاع خود را تکرار کرد که کمپین انتخاباتی اش با روسیه تبانی نداشت.

دونالد ترامپ با حمله به تحقیقات جاری درباره ارتباطات احتمالی بین کمپین او و روسیه، جلسه رسیدگی روز چهارشنبه کنگره را «شرم آور» توصیف کرد: «این وضع نباید در مورد هیچ رئیس جمهوری دیگری اتفاق بیافتد. این برای کشور ما بسیار بد است.»

مایکل کوهن روز چهارشنبه در «کمیته ناظر بر فعالیت های دولت در مجلس نمایندگان آمریکا» به قانونگذاران گفت شواهدی مستقیم از تبانی بین کمپین انتخاباتی ترامپ و روسیه برای کمک به پیروزی ترامپ ندارد، اما ظن هایی دارد.

کوهن به مکالمه ترامپ و پسر بزرگش در حضور او به عنوان یکی از شواهد بالقوه تبانی با روسیه اشاره کرد. کوهن گفت به باور او موضوع مکالمه آن دو ملاقات سال ۲۰۱۶ در «برج ترامپ» میان دونالد ترامپ جوان، جرد کوشنر داماد رئیس جمهور، پل منافورت رئیس کمپین انتخاباتی و یک وکیل روس مرتبط با دولت روسیه بود.

پرزیدنت ترامپ اطلاع از جلسه اعضای کمپین اش در «برج ترامپ»، پیش از انجام، را تکذیب کرده است و در ماه اوت ادعاها درباره تلاش کمپین او برای دریافت اطلاعات بالقوه مضرر درباره کلینتون را بی اهمیت خوانده بود. به گفته ترامپ این گونه اقدامات «کاملا قانونی است و همیشه در سیاست انجام می گیرد.»

کوهن گفت ترامپ می دانست راجر استون، مشاور کمپین انتخاباتی اش، با جولیان آسانژ، موسس ویکی‌لیکس، در باره انتشار ایمیل های ربوده شده از «کمیته ملی حزب دموکرات» در تماس بود. انتشار عمومی آن ایمیل ها به کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ لطمه زد.

جلسه ادای شهادت کوهن دو ماه پیش از معرفی او به زندان برای سپری کردن حکم سه سال حبس برگزار می شود. کوهن اتهامات جرائم مالی، تخلفات مالی در کمپین انتخاباتی مرتبط با انتخابات ۲۰۱۶ و ادای اظهارات دروغ به کنگره را پذیرفته است.

کوهن مهم ترین شاهدی است که از زمان رسوایی واترگیت در سال ۱۹۷۰ در برابر کنگره علیه رئیس جمهوری وقت شهادت می دهد.

آخرین نمونه چنین اتفاقی در سال ۱۹۷۳ و ادای شهادت جان دین، مشاور حقوقی پیشین کاخ سفید، برمی گردد. یک سال پس از آن ریچارد نیکسون از مقام ریاست جمهوری استعفا داد.

کوهن که با حکم زندان بلندمدتی روبرو بود با دادستان ها بر سر همکاری در تحقیقات به توافق رسید. کوهن به همکاری با دادستان های فدرال در نیویورک در تحقیقات بر سر منافع تجاری ترامپ و میلیون ها دلار کمک به کمیته مراسم تحلیف ریاست جمهوری ادامه می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG