لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

پرزیدنت ترامپ احتمال خروج جیم متیس از کابینه را رد نکرد


پرزیدنت ترامپ در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی‌بی‌اس در آمریکا گفت هیچ نشانه ای مبنی بر خروج جیم میتس، وزیر دفاع آمریکا از کابینه وجود ندارد، اما این احتمال را صریحاً رد نکرد.

جیم متیس اولین وزیر کابینه ترامپ بود که سوگند وفاداری یاد کرد و در تقریباً دو سال اخیر تمام شواهد حاکی از آن است که به عنوان وزیر دفاع آمریکا روابط بسیار خوبی با پرزیدنت ترامپ دارد.

با این حال، اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس بار دیگر به گمانه زنی ها در مورد احتمال خروج آقای متیس از کابینه دامن زده است.

دونالد ترامپ در این مصاحبه از پیش ضبط شده که روز یکشنبه پخش شد گفت: «نمی دانم! دو روز پیش او را دیدم. چیزی به من نگفته است! ژنرال متیس آدم خوبی است و دوستش دارم. ولی من فکر می کنم او یک جورهایی دموکرات است. هر کس یک وقتی می رود.»

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا یکی از حامیان سر سخت ناتو است و در سفر خود به پاریس که دو هفته پیش انجام شد از ماده پنج منشور ناتو که «دفاع دسته جمعی» را تعریف و تبیین می کند و سنگ زیر بنای آن اتحادیه دفاعی است صریحاً دفاع کرد.

شایعات مربوط به اختلاف نظر آقای متیس با برخی از اعضای دولت ترامپ پیشتر نیز احتمال خروج او از کابینه را مطرح کرده بود.

اما آخرین بار هفته گذشته وزیر دفاع آمریکا هنگام استقبال از «پاناجیوتیس کامنوس» همتای یونانی خود در پنتاگون این شایعات را رد کرده بود.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، از محبوبیت ویژه ای در کنگره آمریکا برخوردار است و انتصاب او به این سمت با ۹۸ رای مثبت در سنا تائید شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG