لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

پرزیدنت ترامپ برای ساخت دیوار مرزی «وضعیت اضطراری» اعلام می‌کند


کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ، رئيس جمهور ایالات متحده، تصمیم گرفته است که ضمن اعلام وضعیت اضطراری در این کشور، دستور ساخت دیوار را در مرزهای جنوبی این کشور با مکزیک صادر کند.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که دونالد ترامپ ضمن امضای طرح بودجه دولت، چند فرمان دیگر هم امضا می‌کند، از جمله «اعلام وضعیت اضطراری تا بدین وسیله وضعیت بحرانی انسانی و امنیت ملی در مرز را سامان بخشد.»

نانسی پلوسی، رئیس محلس نمایندگان آمریکا اما از این تصمیم انتقاد کرد و گفت اگر قرار به اعلام وضعیت اضطراری باشد، مسئله خشونت‌های ناشی از استفاده اسلحه در آمریکا در اولویت قرار دارد.

اختلاف میان کاخ سفید و دموکرات‌ها پیشتر باعث تعطیلی ۳۵ روزه دولت فدرال شده بود که طولانی‌ترین زمان تعطیلی دولت در تاریخ معاصر آمریکا است.

رسانه‌ها پیش از این گزارش کرده بودند که چهره‌های اصلی قانون‌گذار آمریکا به توافقی دست پیدا کرده‌اند که مانع تعطیلی مجدد دولت شود. براساس این توافق نزدیک به ۱.۴ میلیارد دلار برای ایجاد حصارهای مرزی بیشتر اختصاص می‌یابد. بودجه درخواستی دولت ترامپ برای ساخت دیوار مرزی ۵.۷ میلیارد دلار بوده است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG