لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

پرزیدنت ترامپ: اقدام نظامی همیشه یک گزینه علیه جمهوری اسلامی است اما گفتگو را ترجیح می دهم


دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا می گوید همیشه امکان استفاده ایالات متحده از گزینه نظامی علیه جمهوری اسلامی هم وجود دارد اما او گفتگو با ایران را ترجیح می‌دهد.

پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با تلویزیون آی‌تی‌وی بریتانیا گفت: «ایران رژیمی به شدت متخاصم بود. ایران آن زمان کشور تروریست شماره یک جهان بود، و شاید در حال حاضر هم همین‌طور باشد.»

زمانی که از پرزیدنت ترامپ درباره ضرورت استفاده از گزینه نظامی علیه جمهوری اسلامی سوال پرسیده شد، او پاسخ داد: «همیشه این احتمال وجود دارد. آیا من چنین چیزی می‌خواهم؟ نه، ترجیح می‌دهم [که از این گزینه استفاده] نکنم. اما همیشه این احتمال وجود دارد.» او افزود: «من گفت‌وگو را ترجیح می‌دهم.»

سخنان پرزیدنت ترامپ در حالی بیان شده که طی یک ماه گذشته تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده، افزایش پیدا کرده است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

حمله به کشتی‌های تجاری در بندر فجیره امارات متحده عربی، حمله پهپادی حوثی‌های تحت حمایت ایران به اهدافی در عربستان سعودی، و پرتاب راکت به منطقه سبز بغداد در نزدیکی سفارت ایالات متحده، از جمله اتفاق‌‌های رخ داده است.

ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های بی۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت کرده است.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود، به منطقه بازگردانده است.

با این حال، مقام‌های آمریکا بارها اعلام کرده‌اند که قصد جنگ با ایران را ندارند، اما در صورتی که حمله‌ای از سوی رژیم ایران صورت بگیرد آمریکا پاسخ خواهد.

پرزیدنت ترامپ و وزیر خارجه آمریکا در روزهای گذشته اعلام کردند که دولت آمریکا آماده مذاکره بدون پیش شرط با مقام های جمهوری اسلامی است.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG