لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۰

پرزیدنت ترامپ: در دولت من، چین قدرت شماره یک جهان نخواهد شد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفت او در دوران ریاست‌جمهوری خود اجازه نخواهد داد که چین تبدیل به قدرت شماره یک جهان نخواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز، با اشاره به «خرسندی» خود از جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده، گفت اقتصاد چین در حال حاضر به اندازه اقتصاد آمریکا عملکرد خوبی ندارد. او اضافه کرد که در حال حاضر آمریکا مشغول دریافت میلیاردها دلار از چین است.

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به این‌که در حال حاضر اقتصاد آمریکا در وضعیت «بسیار خوبی» به سر می‌برد، گفت: «اگر هیلاری کلینتون رئيس‌جمهوری شده بود، در پایان دوره ریاست‌جمهوری او اقتصاد چین بزرگ‌تر از اقتصاد ما می‌شد. در حال حاضر اما به آن نقطه حتی نزدیک هم نیستند.»

رئيس جمهوری آمریکا اضافه کرد که به عقیده او چین به دنبال آن است که تبدیل به ابرقدرت نخست جهان شود، اتفاقی که «در دوران ریاست‌جمهوری من رخ نخواهد داد.»

جنگ تجاری ایالات متحده و چین سال گذشته زمانی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی تعرفه های تنبیهی اعمال کرد تا پکن را به تغییر رفتارهای تجاری اش وادارد.

پرزیدنت ترامپ ماه جاری هم اعلام کرده بود تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین به ایالات متحده، از ده درصد به ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. ضمن این‌که به زودی بر ۳۲۵ میلیارد دلار از واردات چین نیز تعرفه ۲۵ درصدی وضع خواهد شد.

چین با افزایش تعرفه بر ۱۱۰ میلیارد دلار کالای صادراتی آمریکا به اقدام تلافی جویانه دست زده است. دولت ترامپ همچنین چین را تحت فشار گذاشته است تا به رفتارش در واداشتن شرکت های آمریکایی به انتقال پیشرفت های فناوری به موسسات چینی پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG