لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

بالا گرفتن انتقاد از سفیر بریتانیا در آمریکا؛ پرزیدنت ترامپ: با او کار نخواهیم کرد


هم‌زمان با آغاز تحقیقات در بریتانیا پیرامون عامل یا عاملان لو رفتن ایمیل‌های سفیر این کشور در ایالات متحده، رئیس جمهوری آمریکا گفت مقام‌های دولت با او کار نخواهند کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «من منتقد روندی هستم که بریتانیا و نخست‌وزیر ترزا می برای حل بحران برگزیت در پیش گرفته‌اند. نخست‌وزیر و کارکنانش چه آشفته‌بازاری درست کرده‌‌اند. به او گفته بودم چه کاری باید انجام دهد، اما او تصمیم گرفت مسیر دیگری در پیش بگیرد. من سفیر [بریتانیا در آمریکا] را نمی‌شناسم، اما او فردی دوست‌داشتنی یا محترم در آمریکا نیست.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه این توئیت،‌ نوشت: «ما دیگر با او کار نخواهیم کرد. خبر خوب برای بریتانیای محشر این است که به زودی نخست‌وزیر جدیدی خواهند داشت. من از سفر ماه گذشته خود به بریتانیا لذت بردم، اما شخصیتی که بیش از همه مرا تحت‌تاثیر قرار داد، ملکه بود.»

اشاره رئیس جمهوری آمریکا به گزارشی است که چند روز پیش در روزنامه «میل» منتشر شده بود. این روزنامه نقل‌قول‌هایی را از مجموعه یادداشت‌های دیپلماتیک کیم دراک، سفیر بریتانیا در واشنگتن، منتشر کرده بود.

در این یادداشت‌ها، سفیر بریتانیا، ضمن انتقاد از سیاست‌های دولت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده را «به طور منحصر به فردی ناتوان» توصیف کرده بود.

مقام‌های بریتانیا متن این ایمیل‌ها را تکذیب نکرده‌اند، اما گفته‌اند که از سفیران انتظار می‌رود ارزیابی صادقانه و بی‌پرده خود را از سیاست کشورهای (محل خدمت) خود به وزیران ارائه دهند.

هم‌زمان دولت بریتانیا اعلام کرده است که مشغول تحقیق درباره چگونگی درز این ایمیل‌ها به رسانه‌ها است. سخنگوی ترزا می گفته است که به احتمال زیاد انتشار این ایمیل‌ها کار مقام‌های بریتانیایی است و کشورهای خارجی دخالتی در آن نداشته‌اند.

جیمز اسلک همچنین گفته است که ترزا می با ارزیابی‌های سفیر بریتانیا در آمریکا از دولت این کشور موافق نیست، اما به او «اعتماد کامل» دارد.

دولت بریتانیا اعلام کرده است که با کاخ سفید درباره درز ایمیل‌ها تماس گرفته و ابراز تاسف کرده است. پیشتر وزیر تجارت خارجی بریتانیا که برای سفر به االات متحده رفته، گفته بود که از ایوانکا ترامپ عذرخواهی خواهد کرد.

این ایمیل‌ها از سوی یک روزنامه‌نگار نزدیک به نایجل فاراژ منتشر شده است. فاراژ رهبر حزب برگزیت است. حدود سه سال قبل دونالد ترامپ از او به عنوان فردی یاد کرده بود که می‌تواند سفیر خوبی برای بریتانیا در ایالات متحده باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG