لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۰۷:۴۶

سرخط خبرها

پرزیدنت ترامپ از آرم نیروی فضایی جدید آمریکا رونمایی کرد

آرم نیروی فضایی ایالات متحده آمریکا

آرم نیروی فضایی جدید وزارت دفاع آمریکا منتشر شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۴ بهمن از آرم نیروی فضایی رونمایی کرد و در توئیتر نوشت که پیش از ارائه این آرم آبی و سفید، با رهبران نیروهای نظامی و طراحان مشورت کرده بود.

این آرم شامل یک سر پیکان با پس زمینه یک شکل کروی - نماد سیاره زمین - در فضا است که با نوشته های «نیروی فضایی ایالات متحده» و «وزارت نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا» تکمیل شده است.

این آرم رسمی که روی آن تاریخ سال ۲۰۱۹ با اعداد رومی نوشته شده، به طرح آرم فرماندهی فضایی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا نیز شباهت دارد.

نیروی فضایی وزارت دفاع آمریکا با امضای لایحه‌ای که پرزیدنت ترامپ آن را ماه گذشته امضاء کرد، از درون فرماندهی فضایی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا شکل گرفته است.

این طرح که از سر پیکان با پس زمینه کیهان تشکیل شده است، شباهت زیادی به آرم فرماندهی اخترناوگان، یک سازمان تخیلی در مجموعه پیشتازان فضا، دارد.

اما به گفته نیروی فضایی از این نماد که از حرف دلتا (در الفبای یونانی) گرفته شده، اولین بار در سال ۱۹۴۲ توسط نیروی هوایی ارتش آمریکا استفاده شد، و از سال ۱۹۶۱ نیز استفاده از آن در نماد‌های اولیه سازمان فضایی نیروی هوایی آمریکا رایج شده است.

پس از آن دلتا به یکی از نماد‌های عمده در آرم‌ها و نشانه‌های جامعه فضایی نظامی در آمریکا در آمده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

پرزیدنت ترامپ: گروه انتیفا به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین خواهد شد

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه انتقادهای گذشته خود از گروه چپ افراطی «انتیفا»، که به راه‌اندازی اعتراضات مختل‌کننده گسترده در مینیاپولیس و ده‌ها شهر دیگر آمریکا متهم شده است، را تکرار کرد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت: «ایالات متحده آمریکا انتیفا را به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین خواهد کرد.» پرزیدنت ترامپ از واژه انتیفا،‌ که کوتاه شده عبارت «انتی‌فاشیست‌ها» (ضدفاشیست‌ها) است، استفاده کرد. این اصطلاح برای توصیف گروه گسترده‌ای از کنشگران، ‌که باورهای سیاسی‌شان به چپ افراطی گرایش دارد و اغلب از تاکتیک‌های افراطی یا ستیزه‌جویانه برای منتقل کردن پیام‌هایشان استفاده می‌کنند، به کار می‌رود.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از نیروهای گارد ملی، که روز شنبه برای کمک به پلیس محلی مینیاپولیس جهت حفظ نظم و قانون به آن شهر فراخوانده شدند، ستایش کرد.

او نوشت: «به گارد ملی‌مان به خاطر این عملکرد عالی‌، که شب گذشته بلافاصله پس از ورود به مینیاپولیس [در ایالت] مینه‌سوتا به نمایش گذاشتند، شادباش [می‌گویم]. هرج‌و‌مرج‌طلبان تحت رهبری انتیفا و دیگران به سرعت متوقف شدند.»

پرزیدنت ترامپ یک روز قبل از آن، از مقامات شهر مینیاپولیس و ایالت مینه‌سوتا خواسته بود که در مقابل معترضانی که به خشونت متوسل می‌شوند، «قاطع‌تر باشند.»

پرزیدنت ترامپ روز شنبه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «زیرا این افراد، این انتیفا - [متشکل از] شمار زیادی از افراد بد چپ افراطی است و باید به آنها یاد داده شود که نمی‌توانند این کارها را انجام دهند.»

ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، بعد از ظهر یکشنبه با انتشار یک بیانیه نوشتاری اعلام کرد که «اقدامات ماموران اِعمال قانونِ دولت فدرال بر بازداشت‌کردن و طرح اتهام علیه تحریک‌کنندگان افراطی خشونت‌گرا، که اعتراضات مسالمت‌آمیز را ربوده و قوانین فدرال را نقض کرده‌اند، متمرکز خواهد بود.»

وی گفت: «در حالی که در بسیاری از شهرهای سراسر کشور آشوب به راه افتاده، صداهای اعتراضات مسالمت‌آمیز و مشروع توسط عناصر افراطی ربوده شده است. گروه‌هایی متشکل از عناصر افراطی غیربومی و تحریک‌کنندگان از این اوضاع برای پیش بردن برنامه جداگانه، خشونت‌آمیز، و افراطی خودشان سوءاستفاده می‌کنند.»

بار اعلام کرد: «خشونتی که توسط انتیفا و سایر گروه‌های مشابه آن در ارتباط با آشوب و بلوا روی داده، تروریسم داخلی است و به همین ترتیب با آن برخورد خواهد شد.»

سرویس مخفی آمریکا از زخمی شدن بیش از ۶۰ نیروی امنیتی در اعتراضات دو روز اخیر در نزدیکی کاخ سفید خبر داد

اعتراضات در واشنگتن

سرویس مخفی آمریکا، که مسئولیت حفاظت از کاخ سفید و رئیس جمهوری ایالات متحده را بر عهده دارد، در بیانیه‌ای کتبی که روز یکشنبه ۱۱ خرداد منتشر کرد از زخمی شدن بیش از ۶۰ نیروی امنیتی در جریان اعتراضاتی که پس از مرگ جرج فلوید طی جمعه شب تا یکشنبه صبح در نزدیکی کاخ سفید برپا شده بود، خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «برخی از تظاهرکنندگان بارها تلاش کردند حفاظ‌های امنیتی را در هم بشکنند، و به شش خودرو سرویس مخفی نیز آسیب رساندند.»

این بیانیه ضمن تایید «موارد متعدد آسیب‌دیدگی چندین مامور سرویس مخفی و نیروهای ویژه به خاطر برخورد آجر، سنگ، بطری، ترقه، و دیگر اشیای پرتاب‌شده [توسط معترضان] به سوی آنها،» اضافه کرد که «پرسنل سرویس مخفی همچنین به طور مستقیم و با مشت و لگد مورد حمله و در معرض ترشحات بدن [معترضان] قرار گرفتند. در مجموع ۱۱ مامور که زخمی شده بودند به یک بیمارستان محلی منتقل شدند و به خاطر جراحات‌شان، که تهدید جانی علیه آنها محسوب نمی‌شد، تحت درمان قرار گرفتند.»

سرویس مخفی با بیان این که «هیچ فردی از حفاظ‌های کاخ سفید عبور نکرد و هیچکدام از افرادی که توسط ماموران سرویس مخفی محافظت می‌شوند نیز در معرض خطر قرار نگرفتند» افزود، «افسران سرویس مخفی یک نفر را بازداشت کردند.»

در این بیانیه آمده است: «سرویس مخفی حق برگزاری تجمع را محترم می‌شمارد، و ما از افراد می‌خواهیم جهت ایمنی همه، آن را به صورت مسالمت‌آمیز انجام دهند.»

پیتر نوشِم، رئیس پلیس شهر واشنگتن، اعلام کرد که پلیس پایتخت در اعتراضات شنبه شب ۱۷ نفر را در آن شهر بازداشت کرده است.

وی روز یکشنبه در یک نشست خبری با خبرنگاران همچنین گفت که یازده مامور پلیس در جریان اعتراضات زخمی شدند- که البته هیچکدام از آنها در معرض خطر جانی قرار ندارد - اما یکی از آنها به دلیل شکستگی استخوان پا از چند نقطه به دلیل اصابت یک قطعه سنگ پرتاب‌شده توسط معترضان امروز تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

آقای نوشِم گفت: «ما همیشه در واشنگتن از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز استقبال می‌کنیم. این در جامعه آمریکایی ما ضروری است. اما نمی‌توانیم اجازه دهیم افرادی به قصد تخریب اموال به شهر ما بیایند، یا آن که به مردم آسیب برسانند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پاپ فرانسیس در انتقاد از تصمیم کشورها برای بازگشایی اقتصاد: مردم مهم‌تر هستند

پاپ فرانسیس روز یکشنبه ۱۱ خرداد، با اشاره به تصمیم کشورها برای بازگشایی اقتصاد و لغو محدودیت‌های مربوط به ویروس جدید کرونا، تاکید کرد که مردم مهم‌تر از اقتصاد هستند.

به گزارش رویترز، رهبر کاتولیک‌های جهان این اظهارات را در نطق هفتگی خود در واتیکان، و برای نخستین بار بعد از گذشت حدود سه ماه از پنجره مقابل میدان سنت پیتر، مطرح کرد.

وی گفت: «مردم را التیام دهید، نه آن که برای کمک به اقتصاد (پول) جمع کنید، دوای درد مردم باشید که مهم‌تر از اقتصادند ... ما مردم معابد روح القدس هستیم، و اقتصاد [چنین] نیست.»

پاپ فرانسیس البته از کشور خاصی نام نبرد، اما بسیاری از دولت‌ها در حال تصمیم‌گیری بین بازگشایی کسب‌وکارها و ادامه خانه‌نشینی و محدودیت‌های اجتماعی پس از کرونا هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

درهای مساجد عربستان برای نخستین بار بعد از دو ماه به روی نمازگزاران باز شد

عکس از آرشیو

مساجد عربستان سعودی روز یکشنبه ۱۱ خرداد، برای نخستین بار بعد از بیش از دو ماه اعمال محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس جدید کرونا، درهای خود را به روی نمازگزاران باز کردند.

به گزارش رویترز، مردم در حالی برای نماز صبح راهی مساجد محل شدند که محدودیت‌هایی مثل لزوم استفاده از ماسک صورت و رعایت فاصله‌گذاری و پرهیز از دست دادن، هنوز پا برجا است.

مسئولان سعودی اوایل ماه جاری اعلام کردند محدودیت‌ها در سه مرحله برداشته خواهد شد و اوج آن در ۲۱ ژوئن - زمانی که مقررات منع تردد به استثنای شهر مکه لغو می‌شود - خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر امورخارجه بریتانیا: ما گام‌‌های سنجیده‌ای در تسهیل تعطیلی شهرها بر می‌داریم

آرشیو - دامنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا

دامنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، که قبلاً به خاطر عملکرد سریع‌ در کاستن محدودیت‌های فاصله‌گیری اجتماعی، مورد انتقاد قرار گرفته بود، روز یکشنبه ۱۱ خرداد گفت که تسهیل «سنجیده» محدودیت‌ها و تعطیلی شهرها، اکنون «قدم درستی» است.

به گزارش رویترز، آقای راب به اسکای نیوز گفت: «ما مطمئن هستیم که اکنون زمان مناسبی برای برداشتن این قدم است. ما این قدم‌ها را آهسته و خیلی با احتیاط، بر پایه علم و همین طور بر پایه این که بتوانیم ویروس [کرونا] را تحت کنترل داشته باشیم، بر می‌داریم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تنها در یک روز بیش از ۸ هزار مورد جدید کووید۱۹ در هند گزارش شده است

کادر بیمارستان در حال حمل جسد یکی از جان‌باختگان کووید۱۹ به سردخانه - بمبئی، هند - ۲۹ مه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا - هند طی تنها یک روز ۸ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا را گزارش داده است که بالاترین رقم روزانه ابتلا در این کشور است..

به گزارش وزارت بهداشت هند در روز یکشنبه ۱۱ خرداد، تعداد موارد تایید شده کووید۱۹ در هند نزدیک به ۱۸۳ هزار نفر گزارش شده‌است که ۵٫۱۶۴ تن از آنها، از جمله ۱۹۳ تن در ۲۴ ساعت گذشته، جان باخته‌اند.

بیشتر موارد جدید کووید۱۹ در ۶ ایالت هند، از جمله دهلی نو، پایتخت هند گزارش داده شده اند. و بیش از ۶۰ درصد از موارد مرگ و میر از بیماری کووید۱۹ در دو ایالت مهاراشترا، مرکز مالی هند، و گجرات، ایالتی که نارندرا مودی نخست وزیر هند در آن زندگی می کند، ثبت شده‌اند.

کارشناسان بهداشت عمومی هند از عملکرد دولت مودی در مقابله با شیوع کووید۱۹ انتقاد کرده‌اند. آنها در نامه ای که در ۲۵ ماه مه به دفتر مودی فرستادند، گفتند که از بین بردن ویروس& آن هم در زمانی که در جامعه در حال سرایت است، برخوردی «غیر واقعی» است.

دولت هند ادامه سرایت ویروس کرونا در جامعه را، با وجود این که هر روز موارد جدیدی گزارش داده می شود، انکار می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیش‌بینی مؤسسه اعتبارسنجی «اس‌اند‌پی»: اقتصاد ابوظبی امسال حدود ۷.۵ درصد کوچک می‌شود

مؤسسه اعتبارسنجی «اس‌اند‌پی» می‌گوید انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی ابوظبی امسال، به دلیل کاهش تولید نفت و تاثیرات شیوع ویروس جدید کرونا، ۷.۵ درصد کاهش یابد.

به گزارش رویترز، این نهاد معتبر رتبه بندی اقتصادی همچنین برآورد کرده است کسری بودجه امسال این امارت نفت‌خیز به حدود ۱۲ درصد برسد. این رقم سال قبل ۰.۳ درصد بود.

«اس‌اند‌پی» درعین حال پیش بینی کرده است که امارت‌های کوچکتر امارات متحده عربی، با این شرایط و در صورت بروز بحران مالی، از دولت کمک مالی فوق‌العاده دریافت کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هند مراکز خرید، هتل‌ها، و رستوران‌ها را در بخش‌هایی از آن کشور بازگشایی می‌کند

دست فروش با ماسک در بازاری در هند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - به گفته مقامات هند، بعد از پایان تعطیلی شهرها در برخی از بخش‌های کشور، مراکز خرید، هتل‌ها، رستوران‌ها، و مراکز مذهبی اجازه بازگشایی دارند. هرچند، مناطقی که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دیده اند تا یک ماه دیگر تعطیل خواهند ماند.

همزمان با افزایش تعداد موارد جدید ابتلا به کووید۱۹ در هند در چند روز اخیر، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، گفت که «نبرد ادامه خواهد داشت» و از مردم خواست که برای پیشگیری از همه‌گیری جهانی کرونا، از قوانین تعطیلی شهرها پیروی کنند.

آقای مودی روز شنبه در بیانیه‌ای گفت: «کشور ما علاوه بر جمعیت زیاد و منابع محدودش، با مشکلات زیاد دیگری احاطه شده است.» وی در عین حال نسبت به موفقیت هند ابراز امیدواری کرد و گفت که آن کشور در نبرد با ویروس کرونا به سوی «پیروزی» در حرکت است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کپسول حامل فضانوردان ناسا به خوبی عمل کرد؛ درگن به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید

کپسول فضاپیمای درگن ساخت شرکت خصوصی آمریکایی اسپیس اکس

کپسول حامل داگ هرلی و باب بنکن، فضانوردان ناسا، ساعت ۱۰:۱۶ بامداد یکشنبه ۱۱ خرداد به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

به گزارش آسوشیتدپرس، این دو فضانورد پیشتر و زمانی که برای پهلوگیری به ایستگاه فضایی بین‌المللی نزدیک می‌شدند، گفتند که کپسول حامل آنها به خوبی عمل می‌کند.

کپسول حامل این دو فضانورد آمریکایی، ۱۹ ساعت پس از پرتاب راکت فالکون۹ از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا در بعد از ظهر روز شنبه، به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

این نخستین بار است که یک فضاپیما، که یک شرکت خصوصی آمریکایی آن را ساخته و مالک آن است، فضانوردان را به ایستگاه فضایی در مدار زمین اعزام می‌کند.

فضاپیمای درگن و راکت فالکون۹ ساخت شرکت «اسپیس اکس» هستند که روز گذشته با همکاری ناسا، برای نخستین بار پس از گذشت حدود یک دهه این عملیات تاریخی را انجام دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با بسته شدن مرزها در طول بحران کرونا، کانادا روی گردشگری داخلی سرمایه‌گذاری می‌کند

مرز بین کانادا و آمریکا

کانادا قرار است نزدیک به ۲۲ میلیون دلار آمریکا برای ترویج گردشگری ساکنانش در داخل آن کشور سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش رویترز، هیئت بازایابی ملی کانادا به نام «مقصد: کانادا» که تمرکز آن معمولاً بر جذب گردشگران خارجی به کانادا است، روز یکشنبه ۱۱ خرداد اعلام کرد که به خاطر بسته شدن مرزهای کشور برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، می خواهد با این کار گردشگری در داخل کشور را میان کانادایی ها ترویج دهد.

کانادا که به خاطر بیماری کووید۱۹ تا کنون بیش از ۷ هزار نفر تلفات داشته است، از ماه مارس مرز‌هایش را به روی سفر‌های غیرضروری بسته است و معلوم نیست چه زمانی آن را بازگشایی کند.

تعطیلی شهرها موجب از پا درآمدن صنعت گردشگری در این کشور شده است. بنا به آمار ماه آوریل، ۴۲ درصد از صنایع غذایی بیش از ۵۰ درصد از در آمد خود را از دست دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر ارتش آمریکا: نیروهای گارد ملی «برای پاسداری از آرمان اعتراضات مسالمت‌آمیز» در واشنگتن فعال شدند

برگرفته از وبسایت گارد ملی منطقه کلمبیا، شهر واشنگتن

گارد ملی «منطقه کلمبیا» (دی.‌سی) در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای گارد ملی واشنگتن شامگاه شنبه، برای کمک به پلیس محلی جهت برقراری نظم عمومی در جریان تظاهرات خیابانی در حومه کاخ سفید، فعال شده‌اند.

رایان مک‌کارتی، وزیر ارتش، پیش از اعزام نیروها و در جریان دیدار از ستاد، به فرماندهان این یگان گفت: «ما باید از شهروندان مراقبت کنیم و ما این‌جا هستیم تا از آرمان تظاهرات مسالمت‌آمیز پاسداری کنیم.»

گارد ملی منطقه کلمبیا ( دی سی ان جی) تنها گارد ملی فدرال آمریکا است و از طریق وزیر ارتش و وزیر دفاع، به رئیس جمهوری ایالات متحده گزارش می‌دهد.

سرلشکر ویلیام واکر، فرمانده کل گارد ملی منطقه کلمبیا گفت: «گارد ملی منطقه کلمبیا برای کمک به آژانس‌های منطقه و فدرال برای محافظت از جان و مال انسان‌ها، همواره آماده است. گارد ملی دی سی به ویژه برای حمایت از این ماموریت پلیس پارک ایالات متحده تربیت و تجهیز شده است.»

بنا به گزارش‌های شبکه‌های خبری فاکس و ان بی سی، صدها تن از مردم شنبه شب در شهر واشنگتن در اعتراض به مرگ جرج فلوید دست به تظاهرات زدند. جرج فلوید مرد سیاهوپوستی بود که در حالی که دستبند به دست‌های او زده شده بود و یک مامور پلیس سفیدپوست با زانو روی گردن او که بر زمین خوابانده شده بود فشار می‌آورد، می‌گفت که قادر به نفش کشیدن نیست. وی بعدا در یک بیمارستان محلی جان باخت. آن چه روز شنبه به عنوان اعتراضات مسالمت‌آمیز و منظم آغاز شد، نیمه شب به غارتگری و خشونت انجامید.

به گزارش شبکه خبری ای بی سی، از شامگاه شنبه تا بامداد یکشنبه، دست کم دو خودرو به آتش کشیده شد و به چندین ساختمان آسیب وارد آمد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر امور خارجه بریتانیا: ما از مسئولیت‌‌های خود در قبال مردم هنگ‌کنگ شانه خالی نخواهیم کرد

آرشیو - دامنیک راب

دامنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، تاکید کرد که کشور متبوعش به مسئولیت‌های خود در قبال هنگ‌کنگ پشت نخواهد کرد.

به گزارش رویترز، آقای راب روز یکشنبه ۱۱ خرداد، ضمن تاکید بر تعهد بریتانیا نسبت به ایفای مسئولیت‌هایش نسبت به هنگ‌کنگ، پیشنهاد خود مبنی بر تمدید ویزای شهروندان آن کشور در زمانی که فشارهای چین برای اعمال قانون جدید در هنگ کنگ ادامه دارد، را تکرار کرد.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: «اگر چین قانون امنیت ملی جدید را تصویب کند، ما به [شهروندان هنگ کنگی] که گذرنامه‌های شهروندان بریتانیایی خارج از کشور (BNO) دارند، حق آمدن به بریتانیا را خواهیم داد.» وی افزود، ولی تنها «شمار کمی از آنها در واقع باز خواهند گشت.»

آقای راب گفت: «ما چشمان خود را نخواهیم بست. و از مسئولیت‌های خود در قبال مردم هنگ‌کنگ شانه خالی نخواهیم کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۶میلیون نفر گذشت

براساس آخرین شمار مبتلایان به کرونا در جهان، بیش از ۶میلیون و ۱۷۸ هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند و شمار قربانیان این ویروس به بیش از ۳۷۱هزار نفر رسیده است.

رویترز گزارش داد که در آمریکای لاتین بیش از ۵۰ هزار نفر به دلیل ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند. کشورهایی مانند برزیل ، شیلی و مکزیک در تلاش هستند تا شیوع کرونا را کنترل کنند.

این در حالی است که کارشناسان می‌گویند آمار واقعی کشورهایی مانند چین، روسیه، و ایران بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده است و آمار رسمی این کشورها قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و از این رو نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

رویترز گزارش داد که ، از زمان شناسایی نخستین موارد ابتلا به کرونا در ۱۰ ژانویه که ۴۱ مورد در شهر ووهان چین گزارش شده بود، تاکنون هر دو هفته یک میلیون نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان افزوده شده است.

با این حال بسیاری از کشورها در حال انجام اقدامات برای بازگشایی دوباره مدارس و راه‌اندازی دوباره اقتصاد خود هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش وزیر خارجه آمریکا به توئیت ظریف: شما همجنس‌گرایان را اعدام و زنان را سنگسار می کنید

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به توئیت محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت که «شما همجنس‌گرایان را اعدام می‌کنید، زنان را سنگسار می‌کنید و به دنبال نابودی یهودیان هستید.»

در حالی که بارها سازمان های بین المللی مقامات جمهوری اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند، محمد جواد ظریف در یک توئیت به اعتراضات اخیر در آمریکا اشاره کرده است.

پیش از این نیز ایالات متحده آمریکا بارها قوانین ضدحقوق بشری جمهوری اسلامی، مانند جرم‌انگاری همجنسگرایی و صدور احکام سنگین همچون شلاق و حتی اعدام برای همجنس‌گرایان، را محکوم کرده است

از جمله مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در پیامی توئیتری خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نوشته بود که «آیا [ظریف]، وزیر خارجه بزرگترین [حکومت] حامی تروریسم در جهان، دار زدن همجنسگرایان با جرثقیل، سنگسار زنان، سرکوب اقلیت‌ها، مجاز کردن ازدواج با دختربچه‌های ۹ ساله، و بازداشت معترضان به حجاب اجباری را متمدنانه می‌داند؟»

همچنین پیشتر وزیر خارجه آمریکا با انتقاد از یک توئیت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، آن را «اظهارات یهودستیزانه نفرت‌انگیز و انزجارآور» نامید.

اشاره آقای پمپئو به توئیت‌ها و پوستری است که سایت علی خامنه‌ای منتشر کرده که درباره مناقشه اسرائیل و فلسیطینی‌ها از عبارت final solution به معنای «راه‌حل نهایی» استفاده کرد. این عبارتی است که در دوران هیتلر توسط نازی‌ها برای کشتار جمعی سیستماتیک یهودیان استفاده شده بود.

جمهوری اسلامی بارها از محو کشور اسرائیل گفته و هفته پیش بخشی از مقبره «استر و مردخای» که از مکان‌های مقدس یهودیان است، در شهر همدان در ایران به آتش کشیده شد. مقامات ایران ابتدا این خبر را تکذیب کردند و بعد گفتند یک نفر را در این مورد دستگیر کرده‌اند.

همچنین در دوران حکومت جمهوری اسلامی بارها اعتراضات در ایران با برخوردهای امنیتی روبرو شده و معترضان سرکوب شده‌اند.

براساس گزارش عفو بین الملل به گرانی بنزین در ایران طی آبان ماه سال ۹۸ دست کم ۳۰۴ نفر کشته شدند، این آمار از سوی خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر گزارش شده است. همچنین اعتراضات به سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط سپاه نیز از سوی ماموران امنیتی سرکوب شد و بسیاری از معترضان با احکام قضایی روبرو شدند.

در پی مرگ جرج فلوید راهپیمایی‌های خشونت‌بار اعتراضی در مینیاپولیس و در چندین شهر آمریکا به راه افتاد. جرج فلوید یک مرد ۴۶ ساله سیاهپوست آفریقایی آمریکایی است که یک مامور پلیس سفیدپوست هنگام بازداشت او به ظن کلاهبرداری، که یک جرم غیرخشن است، برای چند دقیقه با زانو روی گردن او نشست و مدتی بعد در بازداشت جان سپرد. پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد.

شهردار مینیاپولیس روز سه شنبه خبر داد که آن چهار افسر پلیس شهر مینیاپولیس از کار اخراج شده‌اند.

همچنین، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه هفتم خرداد از مرگ جرج فلوید ابراز تاسف کرد و گفت که از پلیس فدرال و وزارت دادگستری خواسته است در این مورد تحقیق کنند.

رئيس جمهوری آمریکا مرگ این فرد را غمناک و تراژدی نامید. او با خانواده جورج فلوید ابراز همدردی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در تناقضی فاحش با آمارهای بین‌المللی، جمهوری اسلامی شمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه را حدود ۲۰۰ نفر اعلام کرد

تصاویر مربوط به اعتراضات به گران شدن بنزین در شهرهای مختلف ایران - شیراز، چهار راه زند

پس از گذشت بیش از ۶ ماه از اعتراضات آبان ماه سال ۹۸، مقامات جمهوری اسلامی برای نخستین بار شمار کشته‌شدگان این اعتراضات را حدود ۲۲۵ نفر اعلام کردند. آماری که با آمارهای بین المللی تناقض دارد.

به گزارش رویترز، عبدالرضا رحمانی فضلی در یک مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران، با اعلام این که شمار کشته‌شدگان در اعتراضات آبان ماه سال گذشته کمتر از ۲۲۵ نفر بوده است، گفت که حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر، یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان در این ناآرامی‌ها، با استفاده از سلاح‌های غیرسازمانی کشته‌ شده‌اند.

اعتراضات به گران شدن بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن این فرآورده نفتی، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شد.

پس از این اعتراضات خبرگزاری رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان در اعتراضات ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و به نقل از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که خامنه‌ای به مقامات دولتی و امنیتی دستور داده بود برای متوقف کردن اعتراضات «هر کاری لازم است» انجام دهند.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته شدگان این اعتراضات را ۳۰۴ نفر اعلام کرد و این سازمان گزارش داد که طبق شواهد به دست آمده دست کم ۲۳ کودک در جریان اعتراضات سراسری در آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی کشته‌ شده‌اند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

در این بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هم چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرده و گفته بود که «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از به تعویق افتادن نشست گروه هفت خبر داد

رئیس جمهوری ایالات متحده از به تعویق افتادن نشست سران گروه هفت خبر داد. بنا بود این نشست در ماه آینده میلادی برگزار شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ پس از بازگشت از فلوریدا با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت که احساس می کند ساختار کنونی گروه هفت «بسیار قدیمی» است و به درستی «آنچه در جهان می گذرد»، را نمایندگی نمی کند.

بنابر این گزارش، رئیس جمهوری آمریکا هنوز تاریخ جدیدی را برای این نشست تعیین نکرده است اما اعلام کرده که نشست گروه هفت می تواند در ماه سپتامبر همزمان با اجلاس سازمان ملل در نیویورک و یا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر برگزار شود.

آسوشیتدپرس نوشت که پرزیدنت ترامپ قصد دارد روسیه ، استرالیا، کره جنوبی و هند را به این نشست دعوت کند.

پیش از این پرزیدنت ترامپ پیشنهاد بازگشت روسیه به این نشست را داده بود. این گروه از زمان حمله روسیه به اوکراین، عضویت مسکو در این گروه را لغو و آن کشور را از شرکت در این نشست‌ها منع کرد.

همچنین آلیسا فرح، مدیر ارتباطات کاخ سفید در این باره گفت که پزریدنت ترامپ خواستار آن است که کشورهای متحد آمریکا و کشورهایی که با شیوع ویروس کرونا درگیر بودند در این اجلاس مشارکت داشته باشند.

پیشتر قرار بود تا اجلاس امسال این گروه اقتصادی را ماه ژوئن در محل تفرجگاه کمپ دیوید در مریلند آمریکا برگزار کند اما با بحران شیوع ویروس کرونا اعلام شده بود که این دیدار به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

گروه هفت متشکل از ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، کانادا، ژاپن و آلمان تشکیل شده که این کشورها با شیوع کرونا نیز درگیر هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو پرتاب موفقیت‌آمیز فضاپیمای درگن از داخل خاک آمریکا را یک فرصت تاریخی نامید

وزیر خارحه ایالات متحده در واکنش به پرتاب موفقیت‌آمیز درگن به فضا در عصر روز شنبه، در پیامی در توئیتر برای دو فضانورد آمریکایی این فضاپیما آرزوی موفقیت کرد.

مایک پمپئو در توئیتی، عملیات امروز را یک «فرصت تاریخی برای مشاهده نخستین اعزام فضانوردان از خاک ایالات متحده به ایستگاه فضایی بین‌المللی از سال ۲۰۱۱» خواند.

وی در ادامه بهترین آرزوها را برای ماموریت باب بنکن و داگ هرلی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در توئیتی به این دو فضانورد آمریکایی بابت «گشودن فصل جدید در سفرهای فضایی» از مرکز کندی با مشارکت اسپیس اکس تبریک گفت.

مورگان اورتگاس در ادامه این پیام نوشت، «وزارت خارجه (ایالات متحده) به حمایت از ناسا و فضانوردان آمریکایی آن، که الهام‌بخش جهانیان هستند، افتخار می‌کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعزام تاریخی فضانوردان از خاک آمریکا با موفقیت انجام شد؛ سفینه «درگن» به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید

پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون او در این رویداد تاریخی حضور داشتند

عملیات مشترک ناسا و اسپیس‌اکس، برای اعزام دو فضانورد آمریکایی، داگ هرلی و باب بنکن به فضا با موفقیت انجام شد و سفینه «درگن» بامداد یکشنبه (به وقت شرق آمریکا) به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

درگن (به معنی اژدها) که عصر روز شنبه ۱۰ خرداد با موشک فلکن ۹ اسپیس اکس از مرکز فضایی کندی در فلوریدا با موفقیت به فضا پرتاب شده و در مسیر ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار گرفته بود، صبح یکشنبه به مقصد رسید و هر دو فضانورد به سلامت وارد ایستگاه فضایی شدند.

اهمیت این عملیات در آن است که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌روند. پرزیدنت ترامپ به همراه مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در این رویداد تاریخی حضور داشت.

پرزیدنت ترامپ در مراسمی که ساعتی پس از پرتاب برگزار شد حضور یافت و در سخنرانی خود گفت: پرتاب تاریخی امروز نشانه‌ای از تعهد به آینده‌ای درخشان‌تر برای همه شهروندان ما روی کره زمین است.

او تاکید کرد: «وقتی آمریکایی‌ها متحد باشند، هیچ ناممکنی وجود ندارد.»

پرزیدنت ترامپ این عملیات موفقیت‌آمیز را بازگشت شجاعانه و پیروزمندانه آمریکا به فضا توصیف کرد.

مایک پنس نیز با اشاره به توجه ویژه دولت دونالد ترامپ به افزایش توان فضایی ایالات متحده گفت که آمریکا بار دیگر پیشتاز فضا است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده این عملیات موفقیت آمیز را تبریک گفت و آن را فرصتی تاریخی نامید. مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه نیز پیام تبریکی در توئیتر نوشت.

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده هم در پیام تبریک خود نوشت: برگشتیم. فضانوردان آمریکایی یک بار دیگر با راکت‌های ایالات متحده آمریکا، نبوغ آمریکایی، و با نظام سرمایه‌داری آمریکایی که هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، در فضا هستند.

پرتاب فضاپیمای ناسا و اسپیس اکس بعد از نه سال از خاک آمریکا به فضا از فیسبوک صدای آمریکا به طور زنده پخش شد که می‌توانید آن را اینجا ببینید:

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: ارتش آمریکا می‌تواند سریعا برای کمک به مسئولان مینه‌سوتا در جریان اعتراضات فرا خوانده شود

پرزیدنت ترامپ روز شنبه دهم خرداد از مسئولان در مینه‌سوتا خواست هنگام بازگرداندن نظم و قانون در مینه‌سوتا در پی اعتراضات اخلالگرانه، «قاطع‌تر» باشند و گفت که ارتش ایالات متحده می‌تواند سریعا برای ارائه کمک فرا خوانده شود.

ترامپ پیش از سوار شدن بر هلیکوپتر برای پرواز به مقصد فلوریدا، برای حضور در محل پرتاب برنامه‌ریزی شده راکت به فضا در عصر شنبه، به خبرنگاران در کاخ سفید گفت، «آنها باید قاطع‌تر باشند. باید قدرتمندتر باشند. یاد جرج فلوید را گرامی بدارند. و برای گرامیداشت یاد او قاطع‌تر باشند.»

ترامپ همچنین گفت، ارتش ایالات متحده برای کمک به مسئولان در مینه‌سوتا، در صورتی که کمک لازم باشد، آماده است.

او گفت «اگر آنها هر وقت بخواهند که ارتش ما فراخوانده شود، ارتش‌مان را آماده، مشتاق و توانا داریم، و هر زمان که ارتش‌مان را بخواهند، می‌توانیم نیروها را خیلی سریع در محل داشته باشیم.»

ترامپ گفت «ما می‌توانیم ارتش مان را خیلی سریع داشته باشیم. آنها باید قاطع باشند، آنها باید نیرومند باشند، آنها باید محترم شمرده شوند.» وی افزود فعالان «افراطی چپ» در میان معترضان هستند.

ترامپ با استفاده از اصطلاح سیاسی «آنتیفا» که کوتاه شده عبارت ضدفاشیست است و در مورد گروه‌های جامعی از فعالانی که اعتقادات سیاسی آن به سمت چپ افراطی تمایل دارد به کار می‌رود، تاکید کرد که «به خاطر این جماعت، این آنتیفا، و افراد بد، آنها باید قاطع باشند تا آنها نتوانند این کارها را بکنند.»

در اعتراض به مرگ جرج فلوید در روز دوشنبه، راهپیمایی‌های خشونت‌بار اعتراضی در مینیاپولیس و در بیش از سی شهر دیگر آمریکا به راه افتاده است. جرج فلوید یک مرد ۴۶ ساله سیاهپوست آفریقایی آمریکایی است که یک مامور پلیس سفیدپوست هنگام بازداشت او به ظن کلاهبرداری، که یک جرم غیرخشن است، برای چند دقیقه با زانو روی گردن او نشست و مدتی بعد در بازداشت جان سپرد. پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا از اقدام پارلمان اتریش در شناسایی تهدید حزب‌الله علیه اروپا استقبال کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه ۱۰ خرداد از اقدام پارلمان اتریش در شناسایی تهدید حزب‌الله علیه اروپا استقبال کرد.

مورگان اورتگاس در پیامی در توئیتر نوشت، «ما پارلمان اتریش را بابت شناسایی تهدید ناشی از حزب‌الله علیه اروپا تحسین می‌کنیم.»

وی در ادامه این توئیت خود همچنین خواستار اقدامات بیشتر اروپا علیه این «عامل نیابتی خطرناک» رژیم جمهوری اسلامی ایران شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ساعتی تا تلاش مجدد برای اعزام تاریخی فضانوردان از خاک آمریکا به فضا؛ پرزیدنت ترامپ عازم فلوریدا شد

پرزیدنت ترامپ برای حضور در عملیات اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی از خاک ایالات متحده، عازم فلوریدا شد.

این دومین تلاش ناسا و اسپیس‌اکس برای اعزام دو فضانورد آمریکایی، داگ هرلی و باب بنکن به ایستگاه بین‌المللی فضایی است.

پرزیدنت ترامپ پیش از ترک پایتخت به خبرنگاران گفت: به خاطر وضعیت هوا احتمال [پرتاب امروز] ۵۰-۵۰ است. اما در دیگر موارد همه چیز عالی و فوق‌العاده است.

پیش از این عملیات اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی که قرار بود عصر چهارشنبه انجام شود، به دلیل شرایط نامناسب جوی به تاخیر افتاد. هنوز مشخص نیست که شرایط آب و هوایی برای اعزام امروز آماده است یا نه و درصورت لغو دوباره عملیات، فردا (یکشنبه) برای تلاش مجدد درنظر گرفته شده است.

لغو فرستادن موشک به فضا در لحظه آخر در دنیای فضانوردی یک امر عادی است. ناسا و اسپیس اکس بسیار محتاط هستند تا تحت هیچ شرایطی جان دو فضانورد آمریکایی را به خطر نیاندازند.

اهمیت این مراسم در آن است که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌روند.

در روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و ملانیا ترامپ بانوی اول و مایک پنس معاون رئیس جمهوری و همسرش نیز برای حضور در این مراسم تاریخی به فلوریدا رفته بودند.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی از تلاش‌های ناسا و اسپیس‌اکس تقدیر کرد و گفت که مشتاق است تا روز شنبه دوباره در مراسم حاضر شود.


عملیات روز چهارشنبه از فیسبوک صدای آمریکا به صورت زنده پخش شد که می‌توانید آن را اینجا مرور کنید:

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ عملکرد سرویس مخفی را در مقابل اعتراضات نزدیک کاخ سفید ستود

پرزیدنت ترامپ روز شنبه از پاسخ سرویس مخفی ایالات متحده به تظاهرات شبانه در محوطه خارج از کاخ سفید ستایش کرد.

پرزیدنت ترامپ در یکی از چند توئیت خود درباره تظاهرات نزدیک اقامتگاه رسمی او گفت، «سرویس مخفی ایالات متحده شب گذشته در کاخ سفید عالی کار کرد. آنها نه تنها کاملا حرفه‌ای هستند، بلکه خیلی خونسرد هستند. من داخل بودم، هر حرکتی را دیدم و نمی‌توانستم بیش از آن احساس امنیت کنم.»

ترامپ تاکید کرد افسران سرویس مخفی، که وظیفه‌شان محافظت از کاخ سفید است، اجازه دادند تا معترضان «هر چه می‌خواهند فریاد بزنند و رجزخوانی کنند،» اما «هرگز نگذاشتند (کنترل) از دستشان خارج شود.»

ترامپ نوشت، این «به اصطلاح معترضان که بطور ماهرانه‌ای در کاخ سفید مدیریت شدند کمترین ارتباطی با یاد و خاطره جرج فلوید نداشتند. آنها فقط آمدند که مشکل درست کنند. سرویس مخفی آنها را به سادگی جمع و جور کرد.»

تظاهرات اعتراضی نزدیک کاخ سفید در ادامه اعتراضات و راهپیمایی‌های متعدد دیگری است که در بیش از ۳۰ شهر در سراسر ایالات متحده، در واکنش به مرگ جرج فلوید در روز دوشنبه در مینه‌سوتا رخ داد. جرج فلوید یک مرد ۴۶ ساله سیاهپوست آفریقایی آمریکایی است که یک مامور پلیس سفیدپوست هنگام بازداشت او به ظن کلاهبرداری، که یک جرم غیرخشن است، برای چند دقیقه با زانو روی گردن او نشست و مدتی بعد در بازداشت جان سپرد. پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد.

تیم والتس فرماندار مینیاپولیس روز شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد به دنبال اعتراضات بسیار مخرب شبانه در منطقه مینیاپولیس، برای «بسیج کامل گارد ملی» اقدام خواهد کرد.

فرماندار والتس گفت: «شب گذشته یک تظاهر مسخره مثلا برای مرگ جرج فلوید یا بی‌عدالتی بود.» او افزود در حالی که «حمله به جامعه مدنی و تزریق وحشت به آن بود.»

والتس گفت، آنچه ما برای اجرای عدالت در مورد فلوید انجام می‌دهیم هیچ بهانه‌ای نیست تا این جماعت به سمت گارد ملی شلیک کنند، کسب و کارها را به آتش بکشند و زندگی متمدنانه را مختل کنند.

درک چاوین، مامور پلیسی که بیش از هشت دقیقه با زانو روی گردن جرج فلوید نشسته بود، روز شنبه به دو فقره قتل متهم شد. وی با حکم ۲۵ سال زندان برای فقره نخست، و حداکثر ۱۰ سال برای دومی مواجه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا درباره پیامدهای پایان معافیت‌های هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کنند

نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا روز شنبه ۱۰ خرداد در یک بیانیه مشترک که توسط سخنگویان آنها منتشر شد اعلام کردند که این هفته پیامدهای تصمیم آمریکا برای توقف معافیت‌های هسته‌ای ایران تحت برجام را بررسی می‌کنند.

این بیانیه مشترک می‌گوید: «ما با شرکایمان برای ارزیابی پیامدهای این تصمیم ایالات متحده مشورت می‌کنیم.»

طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ در بیانیه خود، ضمن ابراز «نگرانی» از تصمیم آمریکا، گفتند «با هدف اطمینان از اجرای کامل و مؤثر تعهدات مندرج در برجام، به ویژه بازگشت بی‌درنگ ایران به پیروی کامل از تعهدات هسته‌ای خود، پیوسته تلاش کرده» و تصریح کردند که اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا به حمایت از برجام ادامه می‌دهند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که آمریکا به همه معافیت‌های تحریمی تحت برجام را، که امکان همکاری در مراکز هسته‌ای ایران را برای شرکت‌های چینی، اروپایی و روسی بدون تحریم شدن از سوی آمریکا فراهم می‌کرد، پایان داده است.

آقای پمپئو گفت، «امروز من به معافیت‌های تحریمی برای پروژه‌های مرتبط با برجام در ایران پایان می‌دهم، که موعد آن ۶۰ روزه فرا می‌رسد.»

او افزود: «ادامه تنش هسته‌ای ایران مشخص می‌کند این همکاری باید متوقف شود. تلاش‌های بیشتر برای اخاذی هسته‌ای تنها فشار بیشتر بر رژیم را به دنبال خواهد داشت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تلاش مجدد برای اعزام فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی در صورت مساعد بودن شرایط جوی

کپسول درگن در بالای موشک فلکن۹ اسپیس اکس در تلاش اول برای اعزام به فضا - ۲۷ مه ۲۰۲۰

ناسا و اسپیس‌اکس، روز شنبه ۱۰ خرداد، برای اعزام دو فضانورد آمریکایی، داگ هرلی و باب بنکن به فضا دوباره تلاش می کنند.

موشک فلکن ۹ اسپیس اکس، قرار است امروز کپسول درگن(به معنی اژدها) را در ساعت ۳:۲۲ بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا، از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین ببرد.

اسپیس اکس، اولین برنامه اعزام سفینه با خدمه به فضا را برای روز چهارشنبه ۷ خرداد برنامه ریزی کرده بود که ۱۷ دقیقه مانده به ساعت پرتاب، به خاطر شرایط جوی به تعویق افتاد.

لغو فرستادن موشک به فضا در لحظه آخر در دنیای فضانوردی یک امر عادی است. ناسا و اسپیس اکس، در ماموریت «دمو-۲» که مسئولیت جان دو فضانورد را در دست دارند، بسیار محتاط هستند.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا روز شنبه در توئیتی نوشت: «ما امروز اعزام [به فضا] را به انجام خواهیم رساند.»

داگلس (داگ) هرلی و رابرت (باب) بنکن، اولین فضانوردان آمریکایی‌ای هستند که بعد از ۹ سال وقفه، از خاک آمریکا به فضا فرستاده می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انفجار یک مین کنارجاده‌ای در پایتخت افغانستان جان دو کارمند یک تلویزیون خصوصی را گرفت

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد انفجار یک مین کنارجاده‌ای در کابل در روز شنبه ۱۰ خرداد خودرو حامل کارمندان یک تلویزیون محلی را هدف گرفت.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، دو تن از کارمندان تلویزیون «خورشید» در این حادثه جان خود را از دست داده و چهار نفر دیگر از کارمندان آن مجروح شدند.

جاوید فرهاد مدیر بخش خبری تلویزیون خورشید به خبرگزاری فرانسه گفته است که پانزده تن از کارمندان این تلویزیون در زمان انفجار در خودرو بودند.

مسئولیت این انفجار را هنوز شخص یا گروهی بر عهده نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پنس: ما نژادپرستی در آمریکا را اصلا تحمل نمی‌کنیم

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید در آمریکا نژادپرستی اصلا تحمل نمی‌شود.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا جمعه ۹ خرداد در توئیتر خود نوشت: ما برای خانواده جرج فلوید و همچنین برای خانواده احمد آربری در جرجیا هم دعا می‌کنیم. ما نژادپرستی در آمریکا را اصلا تحمل نمی‌کنیم. ما خشونت ناشی از نژادپرستی را تحمل نمی‌کنیم. و همانطور که پرزیدنت ترامپ گفت، عدالت اجرا خواهد شد.

روز دوشنبه ۵ خرداد ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد چهار مامور پلیس شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا برای بازداشت یک مرد سیاهپوست به نام جرج فلوید حضور یافته‌اند و یکی از پلیس‌ها زانوی خود را روی گردن این مرد غیرمسلح گذاشته است. فلوید چند بار در همان حال گفت که نمی‌تواند نفس بکشد؛ اما پلیس‌ها توجهی نکردند و جرج فلوید ساعتی بعد در بیمارستان جان باخت.

بعد از مرگ فلوید و پخش ویدئوی رفتار پلیس‌ها با او، صدها نفر برای اعتراض در مینیاپولیس تجمع کردند. در این بین برخی رسانه‌ها از حمله برخی معترضان خشمگین به چند فروشگاه و غارت آنها خبر دادند.

شهردار مینیاپولیس روز سه شنبه خبر داد که آن چهار افسر پلیس شهر مینیاپولیس از کار اخراج شدند و از پیگرد قضایی آنها خبر داد.

همچنین، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه هفتم خرداد از مرگ جرج فلوید ابراز تاسف کرد و گفت که از پلیس فدرال و وزارت دادگستری خواسته است در این مورد تحقیق کنند.

رئيس جمهوری آمریکا مرگ این فرد را غمناک و تراژدی نامید. او با خانواده جرج فلوید ابراز همدردی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اقدامات جدید ایالات متحده علیه سیاست‌های چین؛ پرزیدنت ترامپ: آمریکا روابط خود را با سازمان بهداشت جهانی قطع می‌کند

پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید با خبرنگاران سخن گفت.

پرزیدنت ترامپ با انتقاد صریح از سیاست‌های چین در قبال آمریکا و جهان از اقدامات جدید آمریکا علیه چین خبر داد.

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر جمعه ۹ خرداد در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید ضمن انتقاد از سیاست‌های چین در برابر آمریکا و همچنین هنگ کنگ، بار دیگر از پنهانکاری این کشور در مورد ویروس جدید کرونا انتقاد کرد و گفت که جهان از پکن می‌خواهد در مورد این پاندمی پاسخ دهد.

پرزیدنت ترامپ ضمن تکرار انتقادات خود از سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که ایالات متحده ازامروز رسما روابط خود را با سازمان بهداشت جهانی قطع می‌کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده با اشاره به توافق پیشین چین و بریتانیا هنگام تحویل اداره هنگ کنگ از لندن به پکن گفت که چین اصل مورد توافق «یک کشور، دو نظام» را با اصل «یک کشور، یک نظام» جایگزین کرده است.

وی اقدام چین برای تحمیل قوانین امنیتی جدید بر هنگ‌کنگ را نقض توافق ‌خودمختاری آن خواند و گفت: «دولت ایالات متحده تحریم هر مقام چینی یا هنگ کنگی که برای محدودکردن خودمختاری و خفه‌کردن آزادی‌های هنگ‌کنگ تلاش کند را بررسی می‌کند.»

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: «به دنبال رویکرد اخیر پکن در برابر هنگ کنگ و نقض تعهدات خود در توافق با بریتانیا، من به دولت خودم دستور داده ام کلیه استثناهای پیشین در ارتباط با هنگ‌کنگ را مورد بازبینی قرار دهد.»

پرزیدنت ترامپ افزود: «ما همچنین توصیه‌های مسافرتی وزارت خارجه آمریکا در مورد هنگ کنگ را مورد بازبینی قرار می‌دهیم تا به شهروندان آمریکایی در مورد تحت نظر قرار گرفتن یا مجازات شدن احتمالی توسط نیروهای امنیتی حکومت چین در هنگ‌کنگ هشدار دهیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

لیدی گاگا با آلبوم جدید «کروماتیکا» طرفدارانش را غافلگیر کرد

پس از مدت‌ها انتظار سرانجام آلبوم جدید لیدی گاگا، خواننده مشهور آمریکایی، جمعه ۲۹ ماه مه منتشر شد.

«کروماتیکا»، که ششمین آلبوم استودیویی این هنرمند است، قرار بود ماه آوریل گذشته روانه بازار شود؛ ولی لیدی گاگا به دلیل شیوع ویروس کرونا، انتشار آن‌ را به تعویق انداخت.

این آلبوم دارای ۱۶ آهنگ در سبک هایی چون «دنس-پاپ»، «الکترونیک پاپ»، «دیسکو»، و «الکترونیکا» است.

محور اصلی این مجموعه، موسیقی الکترونیک ‌و رقصی است که با الهام از علاقه زیاد لیدی گاگا به آثار درخشان و خاطره انگیز دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی شکل گرفته است.

این ستاره بزرگ علاوه بر اجرا، در سرودن تمامی ترانه ها مشارکت داشته است. همچنین تعدادی از تهیه‌کنندگان مطرح موسیقی نیز در تولید این مجموعه با او همکاری کرده‌اند.

تعدادی از آهنگ‌های این آلبوم به صورت مشترک و با همراهی چهره‌هایی چون التون جان، بلک پینت، و آریانا گرانده اجرا شده است.

لیدی گاگا پبش از انتشار «کروماتیکا» به رسم معمول چند آهنگ از جمله «عشق احمقانه» و «باران روی من» را به صورت سینگل منتشر کرد و به پیشواز آلبوم جدید رفت.

موزیک ویدئوی «بر من ببار» (به انگلیسی: Rain on Me) که اجرای مشترکی با آریانا گرانده است، با استقبال زیادی در شبکه های اجتماعی همراه شد و تعداد بیننده‌های آن در عرض چند روز از ۶۰ میلیون گذشت.

«کروماتیکا» در مجموع با تحسین و تمجید کم نظیر منتقدین هنری همراه شده است و این مجموعه را یکی از بهترین آلبوم های موسیقی الکترونیک‌ در سال‌های اخیر توصیف کردند.

انتشار آلبوم جدید لیدی گاگا خبر خوشی برای صنعت موسیقی است که در شرایط بحرانی کنونی، دوران سخت و دشواری را سپری می کند.

در همین حال آهنگ‌های شاد و پرانرژی این مجموعه، هوای تازه ای برای میلیون‌ها نفری است که هفته ها در قرنطینه خانگی بودند و به رقص، شادی، و انرژی مثبت نیاز دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یکسال و نیم از اعتراض احمدرضا جلالی پزشک زندانی به حکم اعدام گذشت؛ کسی پاسخگو نیست

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام در ایران

همسر احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، می‌گوید که علیرغم ارائه مدارک کاملا دقیق و غیرقابل انکار مبنی بر بیگناهی همسرش، «متاسفانه کسی پاسخگوی حکم غیرعادلانه صادر شده برای او نیست و او کماکان در معرض خطر اعدام است.»

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، روز جمعه ۹ خرداد به صدای آمریکا گفت، بیش از یک سال و نیم از اعاده دادرسی این پزشک زندانی در ایران می‌گذرد؛ اما وضعیت پرونده و حکم صادره کماکان مثل سابق است و هیچ مقام مسئولی جواب واضحی به او و وکلایش نداده است.

خانم مهران‌نیا می‌گوید که تدوام بی‌خبری از وضعیت پرونده همسرش در حالی صورت می‌گیرد که اکثریت قریب به اتفاق مقامات قضایی و حتی مراجع امنیتی کاملا از بیگناهی او و اشتباه بودن حکم اعدام صادر شده مطمئن هستند، ولی کسی حاضر نیست این اشتباه را اعلام ‌و جبران ظلم کند.

آقای جلالی در سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، بازداشت و توسط دادگاه انقلاب ایران به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم شد. دیوان عالی نیز درخواست بازبینی در حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

خانم مهران‌نیا با ابراز نگرانی از وضعیت جسمی آقای جلالی به صدای آمریکا گفت، با توجه به تمام نگرانی‌هایی که در رابطه با شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ و گسترش آن در زندان‌های ایران وجود دارد و علیرغم بیماری‌های متعددی آقای جلالی، از جمله ضعف ایمنی و بیماری گوارشی، و کاهش سلول‌های خونی که خطر ابتلا به کرونا را به شدت افزایش می‌دهد، مقامات قضایی تاکنون به درخواست‌های آقای جلالی و‌ وکلای پرونده‌اش و نیز شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر فرستادن وی به مرخصی پاسخی نداده‌اند و او کماکان در زندان به‌سر می‌برد.

همسر این پزشک زندانی همچنین وضعیت بهداشتی زندان را بسیار نامطلوب اعلام کرد و گفت تنها شانس احمدرضا جلالی و هم‌بندی‌های او در شرایط شیوع ویروی کرونا این است که در وضعیت فوق‌امنیتی نگهداری می‌شوند و حتی از خدمات اولیه مانند دسترسی به کتابخانه محروم هستند که همین ایزوله بودن شاید در این شرایط به آنها کمک کند.

در حال حاضر علاوه بر احمدرضا جلالی، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی دیگر از جمله ارس امیری، سیامک و باقر نمازی که در ایران زندانی هستند تا به امروز با وجود شیوع ویروس کووید -۱۹ به مرخصی اعزام نشده‌اند و در خطر ابتلای به این ویروس قرار دارند.

ممانعت از آزادی این زندانیان و برخی دیگر از زندانیان سیاسی در حالی از سوی مقامات دولتی صورت می‌گیرد که شیوع ویروس کرونا در ایران به طور کامل کنترل نشده و به طور مداوم اخباری در رابطه با گسترش این ویروس از سوی خبرگزاری‌های حقوق بشری در زندان‌های ایران منتشر می‌شود. مقامات جمهوری اسلامی نیز تا روز جمعه ۹ خرداد ماه به طور رسمی اعلام کردند تا این تاریخ ۱۴۶ هزار و ۶۶۸ نفربه این ویروس مبتلا و ۷۶۷۷ نفر نیز بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.

هرچند آمار واقعی بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده توسط مقامات جمهوری اسلامی است و آنها در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان اطلاع‌رسانی نمی‌کنند. پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

لیگ برتر فوتبال ایتالیا از ۲۰ ژوئن دوباره آغاز می‌شود

رقابتهای لیگ برتر فوتبال ایتالیا «سری آ» از ۲۰ ژوئن دوباره آغاز می‌شود.

به گزارش رویترز، این مسابقات که به دلیل شیوع ویروس کرونا از اوایل ماه مارس گذشته متوقف شده بود، با کاهش تعدا‌د بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در این کشور، از سرگرفته می شود. وزیر ورزش ایتالیا با اعلام این خبر گفت، احتمال برگزاری دیدارهای جام حذفی نیز یک هفته پیش از این تاریخ وجود دارد. تیم‌های فوتبال لیگ دسته دوم ایتالیا «سری ب» نیز امیدوارند بازی‌های خود را از ۲۰ ژوئن شروع کنند.

بنا بر این گزارش، این بازگشایی با رعایت کامل اصول بهداشتی خواهد بود. به گفته وزیر ورزش ایتالیا، دولت آن کشور با بررسی تمامی جوانب با برگزاری مسابقات فوتبال موافقت کرده و فدراسیون فوتبال ایتالیا راهکارهای لازم برای مقابله با چالش‌های احتمالی و حتی توقف اجباری مسابقات را در نظر گرفته است.

به این ترتیب ایتالیا پس از آلمان، اسپانیا، و انگلیس، چهارمین لیگ مهم و معتبر اروپایی است که مسابقات خود را تا پایان فصل ادامه خواهد داد.

ماه گذشته، فرانسه به دلیل شرایط موجود، پایان مسابقات لیگ‌ برتر این کشور را با قهرمانی پاری سن ژرمن اعلام کرد.

آغار رقابت‌های فوتبال در ایتالیا برای باشگاه‌های مطرحی چون یوونتوس خبر خوشی محسوب می‌شود؛ چرا که آنها با مشکلات مالی بسیاری مواجه هستند ‌و‌ باید دستمزدهای نجومی ستاره‌های بزرگی مانند کریستیانو‌ رونالدو را پرداخت کنند.

این تیم‌ها در هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با بازیکنان خود داشتند تا با توجه به عدم برگزاری مسابقات و کاهش درآمدها، فرمولی برای پرداخت حقوق آنها پیدا کنند.

در حالی که ۱۲ هفته به پایان سری آ باقی مانده است، یوونتوس با ۶۳ امتیاز از ۲۶ بازی صدرنشین است و تیم‌های لاتزیو و اینترمیلان در رده های بعدی قرار دارند.

در مرحله نیمه نهایی مسابقات جام حذفی ایتالیا نیز ناپولی با اینترمیلان بازی می‌کند و یوونتوس به مصاف آث میلان خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG