لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

خلاصه مکالمه تلفنی پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین منتشر شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - خلاصه مکالمه تلفنی ماه ژوئیه پرزیدنت ترامپ و ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، نشان می دهد که ترامپ از مقام های اوکراین خواسته بود درباره جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، تحقیقات انجام دهند.

دموکرات ها می گویند متن این مکالمه این نگرانی آن ها را تائید می کند که رئیس جمهوری آمریکا سیاست خارجی ایالات متحده را برای منافع سیاسی شخصی اش به کار گرفته است. پرزیدنت ترامپ این ادعاها را رد کرده که آن چه او در آن مکالمه گفته نامناسب بوده است.

چند قانونگذار جمهوریخواه روز چهارشنبه از رئیس جمهور دفاع کرده و گفتند متن مکالمه حاوی هیچ عمل مجرمانه ای نیست.

ترامپ چهارشنبه صبح در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به خبرنگاران گفت: «آن طور که شما مساله را شکل دادید، آن تماس، تماسی جهنمی بود. بعد معلوم شد که تماسی عادی غیر از آن چه بسیاری گفتند بوده است.» رئیس جمهور «روزنامه نگاران فاسد» را برای این جنجال مقصر عنوان کرد.

بنا بر خلاصه مکالمه تلفنی بین دو رهبر که کاخ سفید چهارشنبه منتشر کرد، ترامپ از زلنسکی خواسته بود در این باره تحقیقات انجام شود که آیا جو بایدن، معاون ریاست جمهوری پیشین و رقیب انتخاباتی در حزب دموکرات، تحقیقات درباره یک شرکت اوکراینی که پسرش در هیات مدیره آن عضویت داشت را تعطیل کرده بود: «حرف های زیادی در باره پسر بایدن است، این که بایدن تحقیقات قضایی در آن باره را متوقف کرد و بسیاری می خواهند در آن باره بدانند، پس هر کاری بتوانید در این باره با وزیر دادگستری انجام دهید عالی خواهد بود.»

در متن منتشر شده از این مکالمه، ترامپ می گوید: «بایدن این سو و آن سو می رفت و به این مباهات می کرد که او آن تحقیقات قضایی را متوقف کرد، از این رو اگر بتوانید به این مساله نگاهی بیاندازید... از نظر من وحشتناک است.»

خلاصه مکالمه تلفنی همچنین نشان می دهد که ترامپ از رهبر اوکراین خواسته بود با رودی جولیانی، وکیل شخصی او، و ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا، حرف بزند. زلنسکی گفته بود وقتی جولیانی به اوکراین بیاید او را خواهد دید.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال از همتای اوکراینی اش خواسته بود «لطفی به ما کنید» و دریابید بر کل وضعیت «کراودسترایک» در اوکراین چه گذشت. این شرکت امنیت سایبری به تحقیقات درباره مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا کمک کرده بود. روشن نیست ترامپ به چه وضعیتی اشاره می کند.

دولت ترامپ اذعان دارد متنی که وزارت دادگستری آمریکا از این مکالمه تلفنی منتشر کرده است کلمه به کلمه مطابق تمام آن چه گفته شده نیست، بلکه بر مبنای «یادداشت ها و مطالب افسران مامور «سیچویشن روم» و کارکنان شورای امنیت ملی کاخ سفید با ماموریت مکتوب کردن آن مکالمه در هنگام وقوع» تنظیم شده است.

منتقدان دولت می گویند ممکن است نکات بدتری در این مکالمه تلفنی بیش از ۳۰ دقیقه ای بوده باشد که در خلاصه پنج صفحه ای از آن نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG