لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ و اردوغان: ترکیه خواهان اجرای آتش‌بس است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر به گزارش‌های منتشره در مورد نقض آتش‌بس در سوریه اشاره کرد و گفت که در این مورد با رجب طیب اردوغان صحبت کرده است و اکنون، در پی حل موارد جزئی، ترکیه خواهان اجرای آتش‌بس است.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۲۶ مهر ماه و در پیامی سه قسمتی در توئیتر نوشت: «با رجب طیب اردوغان حرف زدم. او به من گفت مواردی جزئی از شلیک تک‌تیراندازان و خمپاره بوده که به سرعت رفع شده است. او به واقع می‌خواهد که این آتش‌بس، یا وقفه [در درگیری] اجرا شود.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «کردها هم همین طور خواهان اجرای [این آتش‌بس] و نیز راه‌حل نهایی هستند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین نوشته است: «خیلی بد است که این ذهنیت سال‌های پیش وجود نداشت. به جای آن، با ترمیم‌های بسیار ضعیف و به شکل ساختگی شرایط موجود را ادامه می‌دادند. حسن نیت بین دو طرف، و شانس واقعی موفقیت، وجود دارد.»

دونالد ترامپ افزوده است: «ایالات متحده منابع نفتی را محفوظ نگه داشته و پیکارجویان داعشی نیز [از دو طرف، یعنی هم] از سوی ترکیه و هم از سوی کردها، نگه داشته شده‌اند.»

در ادامه این توئیت آمده است: «من هم اکنون باخبر شدم که برخی کشورهای اروپایی برای اولین بار حاضر شده‌اند پیکارجویان داعش که از کشورهای آن‌ها آمده‌اند را پس بگیرند.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «این خبر خوبی است؛ ولی باید همان موقع که ما آن‌ها را دستگیر کردیم، انجام می‌شد. به هر حال، پیشرفت بزرگی حاصل شده است.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، پس از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که این کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

آقای پنس که یک هیئت بلندپایه آمریکا را در آنکارا رهبری کرده بود، غروب پنجشنبه ۲۵ مهر در یک کنفرانس خبری گفت که تحت رهبری توانمندانه پرزیدنت ترامپ و همکاری رهبران دو کشور (ایالات متحده و ترکیه) به توافق رسیده‌اند که ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف کند تا نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG