لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

در لایحه بودجه پرزیدنت ترامپ کاستن از کمک‌های خارجی و حمایت‌ها از افراد کم‌درآمد پیشنهاد شده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های ارشد دولت آمریکا می گویند پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه بودجه پیشنهادی ۴.۸ هزار میلیارد دلاری سال مالی ۲۰۲۱ را به کنگره ارائه خواهد کرد که در آن ۲۱ درصد از کمک های خارجی کاسته شده و برنامه های حمایت اجتماعی از افراد کم درآمد تقلیل یافته است.

این بودجه پیشنهادی خواستار افزایش منابع مالی برای مقابله با تهدیدهای اقتصادی فزاینده چین و روسیه است، اما بخشی این افزایش قرار است از محل ۲ هزار میلیارد دلار از پس اندازهای موجود در برنامه‌های اجباری ایالات متحده انجام شود. در این بودجه، منابع درآمدی برابر ۳.۸ هزار میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

پرزیدنت ترامپ در بودجه پیشنهادی سال گذشته نیز به دنبال کاستن از کمک های خارجی بود، اما با مقاومت شدید کنگره روبرو شد و نتوانست حرفش را به کرسی بنشاند.

بعید است بودجه پیشنهادی رئیس جمهوری در شکل فعلی در مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها، به خصوص در سال رقابت های انتخاباتی، تصویب شود.

پرزیدنت ترامپ که با وعده ساخت دیوار در مرز با مکزیک در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ شرکت کرده بود، در بودجه پیشنهادی جدیدش خواهان ۲ میلیارد دلار برای ادامه ساخت این پروژه است. رئیس جمهوری در بودجه سال گذشته اش ۸.۶ میلیارد دلار برای این منظور درخواست کرده بود. دولت پرزیدنت ترامپ پس از مخالفت کنگره منابع مالی را از ارتش به ساخت دیوار مرزی انتقال داد. یک مقام ارشد دولت می گوید کاخ سفید دیگر چنین درخواستی نخواهد داشت.

در بودجه پیشنهادی ۱ هزار میلیارد دلار به پروژه های زیرساختی، که دموکرات ها و جمهوریخواهان آن را یک اولویت می‌دانند، اختصاص داده شده است.

بودجه نظامی پیشنهادی برای سال مالی ۲۰۲۱ با ۳ دهم درصد افزایش به ۷۴۰.۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

در این طرح بودجه که اجرای آن در صورت تصویب از اول اکتبر آغاز می شود، برای کمک های خارجی ۴۴.۱ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. این رقم در بودجه ۲۰۲۰ حدود ۵۵.۷ میلیارد دلار بود.

کاخ سفید پیشنهاد کرده است بودجه فدرال طی دوره ای ۱۰ ساله ۴.۴ هزار میلیارد دلار کاهش یابد.

این امر شامل پیشنهاد ۱۳۰ میلیارد دلار تغییر در پوشش بهای داروهای نسخه ای بیمه فدرال بازنشستگان، ۲۹۲ میلیارد دلار کاهش در برنامه هایی مانند بیمه درمانی افراد کم‌درآمد و کوپن های غذا و ۷۰ میلیارد دلار صرفه جویی از طریق سخت کردن مقررات دریافت مزایای از کارافتادگی است. این تغییرات احتمالا با اعتراض دموکرات‌ها رو‌به‌رو خواهد شد.

در بودجه پیشنهادی نرخ رشد اقتصادی سالانه ایالات متحده حدود ۳ درصد در نظر گرفته شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG