لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

پرزیدنت ترامپ در سفری از پیش اعلام نشده به افغانستان رفت


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان سفری از پیش اعلام نشده به مناسبت روز شکرگزاری به افغانستان رفت و در پایگاه نظامی بگرام، با نیروهای آمریکایی دیدار کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه هفتم آذر همراه با ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی آمریکایی، در سالن غذاخوری حاضر شده و غذای روز شکر‌گزاری را میان شماری از نیروهای آمریکایی، توزیع کردند.

پرزیدنت ترامپ سپس در مراسمی با حضور ژنرال مارک میلی و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در جمع نیروهای نظامی آمریکا به سخنرانی پرداخت و از خدمات آن‌ها تقدیر و تشکر کرد. رئیس جمهوری آمریکا گفت که ایالات متحده همین حالا هم می‌تواند با طالبان مذاکره کند و این به دلیل زحمت‌هایی است که نیروهای نظامی آمریکا کشیده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «با آن‌ها [طالبان] دیدار می‌کنیم و می‌گوییم که باید آتش‌بس برقرار شود. آن‌ها [پیش از این] موافق با آتش‌بس نبودند؛ ولی حالا می‌خواهند که آتش‌بس برقرار شود. خواهیم دید چه می‌شود.» پرزیدنت ترامپ همچنین به تعهد خود برای کاهش حضور نیروهای آمریکایی در خارج از مرزهای کشور اشاره کرد و گفت شمار نیروها را پایین می‌آوریم ولی، تا زمان رسیدن به توافق و یا پیروزی نهایی، این جا حاضر خواهیم بود.

پرزیدنت ترامپ همچنین با اشاره به موفقیت نیروهای آمریکایی در کشتن البغدادی، رهبر داعش، و نیز فردی که قرار بود جانشین او شود، گفت که ایالات متحده طی سه سال گذشته خلافت داعش را به طور کامل نابود کرده است.

پرزیدنت ترامپ در جریان این سفر همچنین با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد. این نخستین سفر پرزیدنت ترامپ به افغانستان بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG