لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

رئیس جمهوری آمریکا: بگذارید سوریه و اسد از کردها حمایت کنند


رئیس جمهور ایالات متحده در چند توئیت با اشاره به شکست کامل داعش در سوریه، از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور دفاع کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ شامگاه دوشنبه ۲۲ مهرماه در دو توئیت نوشت که «پس از شکست ۱۰۰ درصدی خلافت داعش، بخش زیادی از نیروهای‌مان را از سوریه بیرون کشیدم. بگذارید سوریه و اسد از کردها حمایت کنند و با ترکیه برای سرزمین خود بجنگند.»

رئیس جمهور آمریکا همچنین در توئیتی دیگر افزود: «به ژنرال‌های خود گفته‌ام چرا ما باید برای سوریه و اسد بجنگیم تا از سرزمین دشمن‌مان حفاظت کنیم؟ هرکسی خواست در حمایت از کردها به سوریه کمک کند، خواه روسیه باشد، چین یا ناپلئون بناپارت، مشکلی ندارم. امیدوارم عالی عمل کنند، ما هفت هزار مایل از آنجا دور هستیم!»

پیشتر همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG