لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

پرزیدنت ترامپ: حکم دیوان‌عالی برای اجرای فرمان مهاجرتی یک پیروزی بزرگ است


آقای ترامپ دو بار فرمان اجرایی صادر کرده بود که با مخالفت دادگاه های تجدیدنظر مواجه شده بود.
آقای ترامپ دو بار فرمان اجرایی صادر کرده بود که با مخالفت دادگاه های تجدیدنظر مواجه شده بود.

به دنبال موافقت دیوان عالی آمریکا به اجرای فوری بخش هایی از فرمان مهاجرتی، پرزیدنت ترامپ طی بیانیه ای این تصمیم را یک پیروزی برای کشور خواند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه پنجم تیر ماه با اعمال محدودیت هایی بر حکم دادگاه پیشین در منع فرمان مهاجرتی ترامپ، با اجرای فوری بخش هایی از آن فرمان موافقت کرد.

در واکنش به این حکم دیوان عالی، شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید بیانیه ای از سوی پرزیدنت ترامپ را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه خود با تأکید بر اینکه مهمترین وظیفه رئیس جمهوری اش حفظ امنیت شهروندان آمریکایی است، اعلام کرد تصمیم قضات ارشد دیوان عالی در اجرای فوری بخش هایی از فرمان مهاجرتی یک «پیروزی برای امنیت ملی آمریکا» است.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به رأی امروز دیوان عالی آمریکا در پیامی در توئیتر نوشت، «از تصمیم ۰-۹ دیوان عالی ایلات متحده بسیار سپاسگزارم. ما باید آمریکا را امن نگاه داریم!»

حکم روز دوشنبه دیوان عالی، با منع ۹۰ روزه ورود شهروندان شش کشور لیبی، ایران، سومالی، سودان، روسیه، و یمن به آمریکا و همچنین منع ۱۲۰ روزه ورود پناهجویان به داخل آمریکا موافقت کرده است. این حکم دیوان عالی با رأی متفق القول تمام قضات ارشد این دادگاه صادر شده است.

فرمان مهاجرتی اولیه پرزیدنت ترامپ که اواسط زمستان گذشته و اندکی پس از آغاز ریاست جمهوری او صادر شد، خواستار اعمال برخی محدودیت‌های موقت بر ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا شده بود، اما با تصمیم برخی دادگاه‌های فدرال آمریکا با ناکامی مواجه شد.

نسخه دوم این فرمان نیز – که علاوه بر اعمال تغییراتی در واژگان آن، نام عراق از آن حذف شد و نام ایران همچنان در آن باقی ماند – با مخالفت برخی قضات دادگاه‌های آمریکا روبرو و در نهایت اجرای آن بار دیگر تعلیق شد و قرار بود تصمیم نهایی در دیوان عالی کشور گرفته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG