لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

ترامپ: شاید جلسه با کوهن در نتیجه ملاقات با رهبر کره شمالی تاثیر داشت


دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده نوشت که برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با وکیل سابق او، مایکل کوهن، در کنگره آمریکا ممکن است یکی از دلایل نرسیدن به توافق در جریان دیدار او با رهبر کره شمالی باشد.

پرزیدنت ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «اینکه دموکرات‌ها همزمان با نشست بسیار مهم اتمی با کره شمالی، از یک دروغ‌گوی مجرم و متقلب در جلسه علنی سوال و جواب می‌کنند، شاید فرومایگی تازه‌ای در سیاست آمریکا باشد و ممکن است در «خروج» [از جلسه گفت‌وگو با کیم جونگ اون] موثر بوده باشد. این اتفاق پیش از این و زمانی که یک رئيس جمهور در خارج از کشور بود، رخ نداده بود. شرم‌آور».

رئيس‌ جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی هفته گذشته در ویتنام با یکدیگر دیدار کردند. اما این دیدار در نهایت بدون رسیدن به توافق به پایان رسید. دیدار میان دو رهبر در نهایت ناتمام مانده و پرزیدنت ترامپ گفت‌وگوها را ترک کرده بود. او کمی بعدتر دلیل این کار را «خواسته‌های زیاد» کره شمالی دانسته بود.

تقریبا هم‌زمان با این رویداد مایکل کوهن، وکیل شخصی دیرین و پیشین پرزیدنت دونالد ترامپ، برای سه روز در مقابل نمایندگان کنگره حاضر شد. دو جلسه او با کمیته اطلاعات مجلس سنا و کنگره غیرعلنی بود، اما جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته او مقابل «کمیته ناظر بر فعالیت دولت در مجلس نمایندگان ایالات متحده» به شکل علنی برگزار شد.

مایکل کوهن در این جلسه رئیس‌جمهوری آمریکا را متهم کرد که از افشای ایمیل‌های کمیته ملی حزب دموکرات از سوی ویکی‌لیکس مطلع بود، از او خواسته به کنگره دروغ بگوید و به مسئله پرداخت حق‌السکوت پرداخت. پرزیدنت ترامپ اما سخنان کوهن را تکذیب و او را متهم به دروغ‌گویی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG