لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

پرزیدنت ترامپ مشاجره با کره جنوبی بر سر تقسیم هزینه‌ها را دوباره به میان می‌کشد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنرانی اش در یک گردهمایی سیاسی در فلوریدا به طور مشخص از کره جنوبی اسم نبرد، اما نشانه هایی ارائه داد که با شکایت های قبلی او از سئول تطابق دارد و تحلیلگران می گویند تردید چندانی درباره کشوری که ترامپ به آن اشاره داشت وجود ندارد.

ترامپ روز چهارشنبه گفت: «اسم آن کشور را نمی آورم، اما کشوری است که ما هزینه زیادی صرف دفاع از آن در منطقه ای بسیار خطرناک می کنیم و برای ما ۵ میلیارد دلار هزینه در بر دارد.»

ترامپ پس از گلایه از این که آن کشور فقط حدود ۵۰۰ میلیون دلار از هزینه ها را می پردازد گفت: «ما چهار و نیم میلیارد دلار برای دفاع از کشوری از دست می دهیم که ثروتی خارج از تصور دارد و احتمالا خیلی دل خوشی هم از ما ندارد.»

ترامپ تاکید کرد به اعضای دولت خود گفته است با آنها تماس بگیرند و بقیه پول را طلب کنند و افزود آنها آن را پرداخت خواهند کرد.

کره جنوبی در ماه فوریه با پرداخت ۹۲۵ میلیون دلار برای ادامه حضور نیروهای آمریکا در آن کشور در سال آینده موافقت کرد. این حاکی از ۸ درصد افزایش پرداخت نسبت به سال گذشته است. ترامپ خواهان ۵۰ درصد افزایش پرداخت شده بود.

بنا بر نظرسنجی گالوپ در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۰ درصد مردم کره جنوبی نگاهی مثبت به ایالات متحده دارند. ۴۴ درصد پرسش شوندگان به ترامپ اعتماد دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG